Zapůjčení - pronájem vozidla ve Spojených státech amerických

Ať cestujete kamkoliv, pokud si chcete cestování užít, bude za potřebí vaši cestu alespoň zhruba naplánovat. Záleží tedy, kam cestujete, ve kterém městě přistane vaše letadlo, a podle toho je možné si dopředu objednat zapůjčení dopravního prostředku, pokud se nechcete spoléhat pouze na nabídku společností hromadného cestování vlakem nebo autobusem. Zapůjčení auta je podobné jako pro jiné země, vždy záleží na tom, ve které zemi která společnost nabízí zapůjčení automobilu nebo motocyklu. Při rezervaci máte přehled hned od několika velkých a zavedených půjčoven. Je dobré si také rozmyslet, zda chcete vyzvednutí auta přímo na letišti, nebo například v centru města. Vždy si raději prověřte aktuální nabídku vozidel a jejich ceny na různých místech. Často však platí, že výhodnější nabídky jsou na letišti.


REZERVACE VOZIDLA

Auto si můžete rezervovat buď přímo u společnosti, u které si rezervujete letenku, nebo můžete k výběru automobilu využít známý rezervační portál vozidel Rentalcars.

rental cars usa

Záleží, která nabídka bude pro vás výhodnější, a to nejen z pohledu ceny, ale také dle široké nabídky vozidel, která jsou k dispozici.

Na hlavní stránce rezervačního portálu vozidel si zvolíte místo vyzvednutí automobilu, termín pobytu, tedy den vyzvednutí a den navrácení automobilu. Pak už vybíráte z nabídky aut, která je v dané lokalitě dostupná.

Vybíráte z nabídky:


Připojištění ano či ne?

Pokud chcete cestovat v klidu a užít si vaší cestu bez komplikací, doporučujeme využít dostupné připojištění. Připojištění nepodceňujte, bude se vám hodit v případě nehody nebo poruchy vozidla, při propíchnuté pneumatice a nutnosti její výměny někde na cestě, v nutnosti odtažení vozidla, apod. Nabídka plnění však záleží na konkrétních podmínkách připojištění. Připojistit vozidlo je možné přímo při rezervaci vozidla na rezervačním portále. Případně také při vyzvednutí vozidla v půjčovně až na místě. Často je však sjednání připojištění vozidla na místě méně výhodné.


UPOZORNĚNÍ:

Při rezervaci vozidla uveďte skutečného řidiče, případně další osobu (řidiče), která může vozidlo řídit. Je to velmi důležité v případě indispozice jednoho z řidičů, nebo se může při vyzvednutí vozidla jinou osobou (nezapsaným řidičem) stát, že nemusí být vozidlo vydáno, a to ani v případě, že se jedná o nejbližšího rodinného příslušníka. Vozidlo vám půjčovna nevydá, budete tedy bez auta a přijdete i o rezervační poplatek.

Pak je nutné vypůjčit si vůz znovu přímo na místě, což bývá mnohem dražší, a vozidla již nemusí být k dispozici!


JAKOU PŮJČOVNU ZVOLIT?

Při výběru půjčovny si projděte dostupné informace o půjčovně a její reference, které jsou na konkrétní půjčovnu v dané lokalitě nejen na portálu rentalcars, ale také například ve vyhledávači google. Stačí do vyhledávače zadat klíčová slova ve tvaru „název autopůjčovny a město zapůjčení“.

Naleznete zde hodnocení a komentáře skutečných lidí, kteří nehodnotí pouze půjčovnu jako celek, ale také konkrétní místo a jejich zkušenosti při zapůjčení a navrácení, provozu, stav vozidel, komplikace, zážitky a dobré, či méně příjemné zkušenosti.

Je možné, že se vám půjčovny na místě vyzvednutí budou snažit nabídnout auto s lepší výbavou, s navigací, nebo silnější vůz, než ten, který jste si původně objednali. To je však za příplatek. Záleží tedy na vás, zda tuto nabídku využijete. Někdy se ale může stát, že vámi objednaný vůz nebude k dispozici, pak vám půjčovna může nabídnout vůz lepší kategorie za stejnou původní cenu.

Pečlivě si při převzetí vozu ověřte, zda smlouva obsahuje důležité údaje, a souhlasí s vaší objednávkou při rezervaci. Většinou pojišťovna nabízí vůz stejné kategorie, takže pokud objednáváte například kabriolet, vždy je uvedeno např. Ford Mustang nebo podobný vůz stejné kategorie. Pak se může stát, že bude právě tento vůz k dispozici, ale budete si moci vybrat jiný, který je právě zaparkovaný v garáži. Může to být Chevrolet Camaro, případně jiný kabriolet. Dostupnost vozidel záleží také na tom, kdy přicestujete. Večer už bývá nabídka vozidel menší, takže s vyzvednutím vozu z půjčovny po příletu rozhodně neotálejte.POTŘEBNÉ DOKLADY K ZAPŮJČENÍ VOZIDLA

Před cestou a rezervací vozidla si ověřte, jaké doklady budete potřebovat při vyzvednutí vozidla v místě dovolené nebo služební cesty, abyste následně nebyli nemile překvapeni, a nemuseli vzít na milost dopravou hromadnými prostředky.


Co si vzít s sebou do půjčovny vozidel?


JAKÉ DODATEČNÉ POPLATKY MŮŽETE OČEKÁVAT?

Při převzetí vozidla si ověřte, které poplatky jsou součástí pronájmu vozidla, a které ne.

V některých státech jsou zpoplatněny dálnice, a je dobré si předem ověřit, zda jsou poplatky zaplaceny, anebo vám budou dodatečně účtovány po projetí určitých úseků.

V České republice a některých dalších zemích bývají vozidla opatřeny dálniční známkou, jinde se platí za projetí určitého placeného úseku. Například v Itálii nebo také ve Spojených státech amerických.

Pokud nejsou placené úseky v ceně zahrnuty, můžete pro vaše cestování využít neplacených úseků, které jsou sice často delší, ale můžete ušetřit nemalé peníze.


DÁLNIČNÍ POPLATKY V USA

Dálnice ve Spojených státech amerických jsou často zpoplatněny, jsou ve správně různých společností, a zpoplatněné úseky bývají označeny. Můžou být zpoplatněny nejen dálniční úseky, ale také jen některé rychlostní pruhy (Express Lanes).

Na Floridě (Florida) a některých jiných státech USA jsou zpoplatněné úseky označeny buď TOLL-BY-PLATE, Florida's Turnpike nebo SunPass,

V Kalifornii (California) jsou to All-electronic toll, FasTrak a ExpressAccount (toll-by-plate), HOV-2+ nebo HOV-3+ (HOV – high occupancy vehicles platí pro velmi obsazená vozidla), nebo je možné na některých silnicích platit hotově (Cash).

Na placené dálniční nebo rychlostní úseky bývá upozorněno na silničních návěstidlech předtím, než na ně vjedete. Pokud cestujete daleko, pak se vyplatí vjet na zpoplatněnou dálnici, která bývá méně vytížená, a do vašeho cíle se dostanete mnohem rychleji.

Na silnicích s více pruhy se držte raději uprostřed, nejenže budete na neznámých cestách moci včas reagovat na směry, kam chcete cestovat, ale některé pruhy, tzv. Express lane, jsou také zpoplatněny. Ty bývají vlevo.

Při hustém dopravním provozu bývá někdy složité řešit kam v danou chvíli odbočit, proto se vám bude hodit navigační systém, ve kterém můžete zakázat vjezd na zpoplatněné úseky.

Pokud na své cestě nevyužijete zpoplatněnou dálnici, neměla by vám půjčovna účtovat žádné takové poplatky.

Jinak vám budou poplatky účtovány, často dodatečně až po navrácení vypůjčeného vozidla, a to tak, že vám dodatečně stáhnou částku z vaší kreditní karty. To může být i za několik dní nebo týdnů po vrácení vozidla.


Dodatečné poplatky: Během 7 denního vypůjčení vozidla na Floridě nám po návratu domů stáhla společnost Alamo z kreditní karty dodatečně částku ve výši 601,17 Kč (dálniční zpoplatněné úseky byly v tomto období využity 4 dny).

Na náš dotaz je možné účtovat poplatky za použití dálnic, případně pokuty dodatečně během 3-6 měsíců po navrácení vozdila.


Jakou navigaci použít?

Nemusíte si nutně půjčit auto s navigaci do auta, a pokud nechcete platit zbytečně navíc, určitě si nějakou navigaci pořiďte. Nejenže nebudete bloudit a neztratíte zbytečně spoustu času na cestách, ale můžete také ušetřit nemalé peníze za dálniční poplatky. Můžete mít vlastní, nebo si stáhněte z Google maps offline mapy do mobilního telefonu. Vždy se dá stáhnout určitá oblast přibližně na 30 dní. Pak si nastavte v nastavení trasy - navigace „vynechat zpoplatněné silnice“.


POKUTY (FINE) V USA

Pokud pojedete ve Spojených státech příliš rychle, nebo špatně parkujete, zaplatíte pokutu. To může být hned při zastavení policejní hlídky nebo klidně až po vrácení zapůjčeného vozidla.

Pokuta může být účtována také za špatné parkování všude tam, kde to není povoleno. Pokud nemáte na autě lístek, neznamená to, že nebudete pokutováni. Po městech jezdí automobily s automatickým prověřováním oprávnění stání nebo doby stání. Pokud to porušíte, pak vás může pokuta dostihnout i doma.

Pokud je pokuta na vozidlo v době zapůjčení účtována, pak je vám stržena z vaší kreditní karty. To může proběhnout až do 12 měsíců od navrácení vozidla.


VRÁCENÍ AUTOMOBILU (Return Rental Cars)

Vozidlo můžete po dohodě u některých půjčoven vrátit také v jiném městě či jiné zemi, pokud je navrácení vozu na jiném místě předem domluveno.

rental cars usa

Při zpětném předání vozidla vám zaměstnanec půjčovny zkontroluje:


Často je předání vozidla a jeho kontrola rychlá, většinou trvá přibližně 10-15 minut. Pro jistotu však přijeďte v rámci možností na předání vozidla s předstihem, abyste při případné komplikaci neměli problém s odletem letadla domů.

Při předání je potřeba si z vozidla vzít osobní doklady, všechny osobní věci, a také ostatní věci, které nebyly ve vozidle při jeho převzetí. Z interiéru vozidla také vyhoďte všechny odpadky. Drobnosti je možné vyhodit také při předání vozidla, odpadkový koš bývá k dispozici.

O vysávání a vyčištění interiéru a exteriéru vozidla se většinou stará půjčovna, takže toto není potřeba řešit před jeho vrácením, pokud není vozidlo neúměrné standardnímu znečištění způsobené jeho provozem.


Jestliže rádi objevujete nová místa a cestujete autem také po Evropě, prohlédněte si možnosti rezervace vozidel v evropských zemích.Texty písní a překlady, které se nacházejí na serveru RadioOnline.cz, jsou chráněny autorskými právy jejich vlastníků a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nahlásit protiprávní obsah