Všudypřítomný mořský tulák - medúzy ve Středozemí a na Jadranu. Jak pomoci při žahnutí medúzou?

Meduzy v Tyrhenskem mori

V každém moři a oceánech, tedy i v Tyrhénském, případně Jadranském, Středozemním až po Azurové pobřeží, se můžou objevit žahavé medúzy, dávejte si tedy pozor. Postupně se jim totiž daří a jsou k vidění téměř ve všech oblastech.

Nebezpečné druhy medúzy
Mezi rozšířené druhy v evropských mořích patří Talířovka svítivá (Pelagia noctiluca)

Je nejčastěji se vyskytující s fialovomodrým vypouklým zvonem o velikosti okolo 8-10 cm, z něj vystupují čtyři chapadla, a po obvodu pak dalších osm jemných a ve vodě téměř neviditelných.

Co dělat při žahnutí medúzou?

Při koupání v moři na vás může číhat nečekané překvapení v podobě žahavé medúzy, která je často téměř neviditelná. Při požahání v podstatě cítíte jen bodavou bolest na dotčeném místě a reakce můžou být různé jak podle druhu medúzy a také podle toho jak vaše tělo zareaguje.

PRVNÍ POMOC při žahnutí (popálení) medúzou:

Meduzy v Tyrhenskem mori

Postupujeme podobně jako při včelím bodnutí, je to nepříjemné, může být i mírně bolestivé, ale většinou během několika desítek minut odezní. Popálení medúzou může být nebezpečné pro člověka, který je na to silně alergický. Může se objevit nevolnost, zvracení či bolesti hlavy.

Medúza může být krásný, ale nebezpečný obyvatel našich oceánů. Vždy vězte, jak se zachovat, když vás medúza zasáhne.

V místech zasažených medúzami je k přesunu po vodě vhodnější namísto plavání využít kajak nebo paddleboard.Medusen in europaeischem Meer

Jaké jsou projevy na kůži po žahnutí medůzou? Na kůži jsou viditelné stopy po jedu, který medúzy produkují, dochází k naleptání kůže a způsobí popáleniny. Reakcí bývá naduřelá pokožka a vytváří stopy, kterých se není jednoduché zbavit, jizvy tak můžou zůstat navždy.

Jaká je prevence střetu s medůzou? Medúzy jsou v moři velmi málo viditelné a často vypadají jako průhledný igelitový sáček. Je dobré se vyhýbat místům a plážím, na kterých je již prokázaný výskyt a taková místa bývají často označována vlajkami s modrými motivy medúz na bílém podkladě, které varují před výskytem těchto bezobratlých tvorů.

Při dovádění v moři nikdy nic nepodceňute a nezapomínejte na zdravý rozum, na opatrnost, cestovní pojištění svého zdraví a svých blízkých, a pojištění odpovědnosti za škodu pro případ, že se něco nepovede!

Přemnožené medúzy ve Středozemí

Během posledních let se tento nebezpečný živočich stal neslavným protagonistou něčeho, co by se dalo označit jako invaze medúz. Ta zaplavila celé Středozemní moře, od španělských břehů a Baleár až po africké pobřeží, Sicílii a italské pobřeží. Ze Španělska přišly zprávy o katastrofálním počtu medúz, zatímco v Itálii bylo na určitých místech nutné zavést varovné signály upozorňující na jejich přítomnost v podobě vlajek signalizujících mořské nebezpečí. Vlajka s medúzou na bílém poli je nyní součástí plážové scenérie.

S ohledem na svou schopnost odrážet světlo, medúza talířovka svítivá (Pelagia noctiluca) může být pro oko na první pohled krásným zjevem. Avšak tato svítivá krása odhalí také svou temnější stránku, což potvrzuje i četnost výskytu medúz.

Talířovka svítivá je medúza s modrofialovým zvonem a dlouhými, zřasenými chapadly. Její jed způsobuje ostrou bolest a na kůži může zanechat pupínky, puchýře a dokonce jizvy. Důležité je rychle opustit vodu a opláchnout postiženou oblast, desinfekčním roztokem nebo také roztokem hořké soli, nebo-li síranu hořečnatého.

Důvody pro přemnožení těchto medúz můžou být jak oteplování moře a úbytek jejich přirozených nepřátel, jako jsou tuňáci, mečouni, makrely a želvy kožatky. Nadměrný rybolov je hlavním důvodem tohoto úbytku. Za oteplováním moří stojí především lidská činnost a globální oteplování. Horká léta jsou dalším faktorem, který přispívá k jejich množení.

Dnes tak hrozí, že se tato medúzní kalamita bude opakovat i v budoucích letech. Očekává se, že medúzy můžou dále ohrožovat rekreanty ve středomořských a jadranských letoviscích.

Proto je vždy dobré být na pozoru a informovat se o aktuální situaci ve své dovolenkové destinaci. Medúzní invaze se stává novou realitou, se kterou se musíme naučit žít, dokud nebudeme schopni řešit hlavní příčiny, které ji způsobují.

Texty písní a překlady, které se nacházejí na serveru RadioOnline.cz, jsou chráněny autorskými právy jejich vlastníků a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nahlásit protiprávní obsah