Vypůjčení nebo pronájem vozidla v evropských zemích

Pokud rádi cestujete za poznáním nebo na dovolenou letadlem a vlastní auto necháváte doma, pak si možná budete chtít vypůjčit vozidlo přímo na místě v zahraničí. Často bývá totiž výhodnější necestovat hromadnými dopravními prostředky, ale vypůjčit si menší nebo středně velké auto nebo motocykl, a mít možnost být méně závislý na hromadných prostředcích. Kromě toho, zcela určitě stihnete navštívit mnohem větší území, pokud nebudete přímo závislí na časech odjezdů autobusů a vlaků.

Svou cestu si alespoň zhruba naplánujte, abyste měli váš objednaný automobil v určitém čase na místě připravený k vyzvednutí. Auto je možné si rezervovat a vyzvednout přímo na letišti nebo ve městě, ve kterém městě přistane vaše letadlo, či v jeho blízkosti, ve kterém městě přistane vaše letadlo.

Nabídka automobilů a jejich výbava záleží na nabídce půjčovny v dané lokalitě.

Při rezervaci je dobré si porovnat nabídky několika půjčoven a vybrat si pro vás tu nejvhodnější. Je dobré si také rozmyslet, zda chcete vyzvednutí auta přímo na letišti, nebo například v centru města, a zda chcete vozidlo vrátit na stejném místě nebo například v jiném městě. Vždy si raději prověřte aktuální nabídku vozidel a jejich ceny na různých místech. Často však platí, že výhodnější nabídky jsou na letišti.


REZERVACE VOZIDLA

Auto si můžete rezervovat buď přímo u společnosti, u které si rezervujete letenku, nebo můžete k výběru automobilu využít známý rezervační portál vozidel Rentalcars.

Červený Chevrolet Camaro

Záleží, která nabídka bude pro vás výhodnější, a to nejen z pohledu ceny, ale také dle široké nabídky vozidel, jejich vybavení, pojištění a doplňkových služeb, které jsou k dispozici.

Na hlavní stránce rezervačního portálu vozidel si zvolíte místo vyzvednutí automobilu a dobu zapůjčení vozidla, tedy termínu ode dne vyzvednutí a dne jeho navrácení zpět. Pak už vybíráte z nabídky aut, která jsou v dané lokalitě dle zvolených parametrů ještě dostupná.

S rezervací vozidla pro váš pracovní nebo dovolenkový pobyt neotálejte, nejenže máte možnost výběru z širší nabídky vozidel, dřívější rezervace je i cenově výhodnější


Vybíráte z nabídky:


Zvolit připojištění k vozidlu, ano či ne?

Pokud si chcete vaši cestu užít v dobré náladě a bez zbytečných starostí při poruše nebo případné nehodě, doporučujeme využít nabídku dodatečného připojištění (může se hodit při propíchnuté pneumatice a nutnosti její výměny na cestě, při potřebě odtažení vozidla, apod.). Nabídka plnění však záleží na konkrétních podmínkách připojištění. Připojistit vozidlo je možné přímo při rezervaci vozidla na rezervačním portále, nebo až při vyzvednutí vozidla v půjčovně na místě. Sjednání připojištění až na místě může být méně výhodné.


UPOZORNĚNÍ:

Při rezervaci vozidla uveďte vždy skutečného řidiče, případně další osobu (řidiče), která může vozidlo řídit. Je to velmi důležité v případě nevolnosti nebo absenci jednoho z řidičů. Případně předejdete nepříjemnostem při vyzvednutí vozidla. Pokud by jej vyzvedávala jiná osoba (nezapsaný řidič), může se stát, že nebude vozidlo vydáno, a to ani v případě, pokud jde o nejbližšího rodinného příslušníka. Vozidlo vám půjčovna nevydá, budete bez auta a přijdete i o rezervační poplatek.

Pak vám nezbyde nic jiného než provést objednávku rezervace vozidla znovu přímo na místě, a to bývá nejen podstatně dražší, ale požadované vozidlo nemusí být již k dispozici!


KTEROU PŮJČOVNU SI VYBRAT?

Projděte si reference na konkrétní půjčovnu dostupné na rezervačním portálu, a také ověřte recenze ve vyhledávači (např. google), které jsou na půjčovnu k dohledání na internetu v dané lokalitě. Ty můžete zjistit například ve vyhledávači google zadáním klíčového slova ve tvaru „název půjčovny" a "místo zapůjčení“.

Naleznete zde hodnocení a informace od skutečných lidí, kteří nehodnotí půjčovnu jako celek, ale přímo konkrétní místo a jejich zkušenosti při provozu, se stavem vozidel, dobré či méně příjemné zkušenosti.

V půjčovně na místě vám při vyzvednutí mohou nabídnout auto s lepší výbavou či navigací, než to, které jste si původně objednali. To je však již s dalším příplatkem. Sami se tedy rozhodněte, zda se vám vyplatí takovou nabídku využít. Může se také stát, že půjčovna nebude mít vámi objednaný prostředek k dispozici, a zástupce půjčovny vám nabídne vozidlo s lepší výbavou nebo o třídu lepší kategorii za cenu původní rezervace.

Před podpisem smlouvy o převzetí vozidla si pečlivě ověřte podmínky smlouvy, zda obsahuje správné údaje, a souhlasí s vaší objednávkou při rezervaci. Půjčovny často nabízí vůz stejné kategorie, bez ohledu na značku a model vozidla. Takže pokud podle obrázku a názvu značka/model objednáváte například kabriolet, může být v objednávce uvedeno Ford Mustang nebo podobný vůz stejné kategorie. Pokud nebude vůz této značky a modelu právě dostupný, nabídnou vám jiný, který je právě zaparkovaný v garáži. Výběr vozidel na místě záleží také na tom, kdy přicestujete. Večer může být nabídka vozidel menší, s vyzvednutím vozu z půjčovny po příletu rozhodně neotálejte. I zde platí, kdo dřív příjde...
JAKÉ DOKLADY JSOU PŘI VYZVEDNUTÍ VOZIDLA POTŘEBA?

Před rezervací vozidla si ověřte, jaké doklady budete při vyzvednutí vozidla v dané lokalitě potřebovat. Ty si při odjezdu z domova vezměte s sebou.

Co si vzít s sebou do půjčovny k vyzvednutí rezervovaného vozidla?


JAKÉ DODATEČNÉ POPLATKY MŮŽETE OČEKÁVAT?

Při převzetí vozidla si ověřte, které poplatky jsou součástí pronájmu vozidla, a které ne.

V některých státech jsou zpoplatněny dálnice, a je dobré si předem ověřit, zda jsou poplatky zaplaceny, anebo vám budou dodatečně účtovány po projetí určitých úseků.

V České republice (přes portál edalnice.cz) a na Slovensku (přes portál eznamka.sk) se poplatek za dálnice registruje online nebo někde je možné registrovat SPZ před hranicemi s jiným státem, často tuto službu nabízejí soukromé společnosti. V Rakousku, ve Slovinsku a některých dalších zemích bývají vozidla opatřeny dálniční známkou. Jinde může být dálnice zpoplatněna po projetí určitého placeného úseku. Například v Itálii nebo v Chorvatsku.

Pokud nejsou placené úseky v ceně půjčovného zahrnuty, můžete při cestování využít neplacených úseků, které bývají často sice delší, ale pokud nespěcháte, můžete ušetřit nemalé peníze.


Jakou navigaci použít?

Nemusíte si nutně půjčit auto s navigaci do auta, a pokud nechcete platit zbytečně navíc, určitě si nějakou navigaci vemte s sebou. Nejenže nebudete bloudit a neztratíte zbytečně spoustu času na cestách, ale můžete také ušetřit za dálniční poplatky. K vyhýbání se placeným dálničním úsekům můžete využít vlastní navigaci, nebo také online mapy google na maps.google.com. V případě vysokých poplatků za data v místě cestování si před cestou stáhněte offline mapy z Google maps do mobilního telefonu. Vždy se dá stáhnout určitá oblast přibližně na 30 dní. Po stažení map a otevření mapy v "nastavení trasy - navigace" nastavte „vynechat zpoplatněné silnice“.


VRÁCENÍ AUTOMOBILU (Return Rental Cars)

Vozidlo můžete po dohodě u některých půjčoven vrátit také v jiném městě, pokud je navrácení vozu na jiném místě předem domluveno.

Rezervace auta z půjčovny

Při zpětném předání vozidla vám zaměstnanec půjčovny zkontroluje:


Často je předání vozidla a jeho kontrola rychlá, většinou trvá přibližně 10-15 minut. Pro jistotu však přijeďte v rámci možností na předání vozidla s předstihem, abyste při případné komplikaci neměli problém s odletem letadla domů.

Před předáním vozidla je potřeba si z vozidla vzít osobní doklady, osobní a ostatní věci, které ve vozidle nebyly při jeho vyzvednutí. Z interiéru vozidla vyhoďte také všechny odpadky, abyste při předávání vozidla strávili co nejméně času.

Vysání a běžné vyčištění interiéru a exteriéru vozidla většinou řeší půjčovna, pokud nebylo v podmínkách smlouvy domluveno něco jiného. Pokud je znečištění nadměrné, může vám půjčovna účtovat dodatečné náklady za vyčištění.


Jestliže byste se rádi podívali na místa za oceán a nechcete být překvapeni, zjistěte, co vás může čekat při rezervaci a pronájmu vozidel ve Spojených státech amerických.Texty písní a překlady, které se nacházejí na serveru RadioOnline.cz, jsou chráněny autorskými právy jejich vlastníků a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nahlásit protiprávní obsah