České elektronické dálniční známky 2024 / 2025

Elektronická dálníční známka Česká republika online koupit

Cestování autem, na motorce nebo nákladními vozidly po České republice nabízí nejen pohodlí i nespočet krásných zážitků, ať už vyrazíte na dovolenou nebo na služební cestu. Klíčem k bezstarostné jízdě je však znalost a dodržování základních pravidel pro používání dálnic, zejména co se týče dálničních známek. V Česku je již řadu let povinností pro legální využití dálniční sítě mít na placených úsecích dálnic uhrazenou dálniční známku, což přispívá mimo jiné k financování její údržby a rozvoje. V tomto článku si vysvětlíme, jak systém elektronických dálničních známek v Česku funguje a kdo je povinen ji platit.

S rokem 2024 přichází i v České republice modernizace a pohodlí v podobě elektronických dálničních známek. Tyto známky nahrazují tradiční papírové nalepovací verze a nabízí řidičům jednodušší a flexibilnější způsob registrace a platby.

Přechod na elektronické dálniční známky v České republice přináší řadu změn a novinek. Tento článek vám poskytne vše potřebné k tomu, abyste byli na cestách v ČR vždy v souladu se zákonem. Zjistěte, jak jednoduše a rychle si můžete pořídit elektronickou dálniční známku, jaké jsou její ceny a platnosti pro různá období. Navíc se dozvíte o specifických úsecích, kde je dálniční známka povinná, a o výjimkách pro některé typy vozidel. S naším přehledným průvodcem budete připraveni na cesty po moderních dálnicích a rychlostních silnicích s jistotou, že dodržujete všechna pravidla.

Pro která vozidla platí povinnost elektronické dálniční známky?

V České republice je povinností opatřit vozidla elektronickou dálniční známkou před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí nejvýše 3,5 tuny. Toto zahrnuje vozidla kategorie M1 (osobní vozidla) a N1 (lehká užitková vozidla). Důležité je zdůraznit, že tato povinnost platí bez ohledu na celkovou hmotnost soupravy, pokud je vozidlo v těchto kategoriích.

Nákladní vozidla a ostatní vozidla s celkovou hmotností přesahující 3,5 tuny spadají do specifické kategorie. Pro tato vozidla se místo dálničních známek platí mýtné za jízdu po dálnici. Podrobnější informace o mýtném a jeho platbě najdete v další části.

Ceny a platnost dálničních známek

Ceny dálničních poplatků platné do 29.2.2024
Platnost 1 rok 30 dní 10 dní
 Cena 1 500 Kč 440 Kč 310 Kč
 Cena EKO* 750 Kč 220 Kč 155 Kč

*Cena EKO představuje zvýhodněnou ekologickou sazbu dálničního poplatku pro vozidla, která jsou poháněna stlačeným zemním plynem (CNG) nebo biometanem a to i v kombinaci s jiným palivem.

Zvýšení ceny dálničních e-známek od roku 2024

Od 1. března 2024 došlo ke zvýšení cen dálničních známek. Nově je k dispozici i jednodenní dálniční známka. Zde je přehled aktuálních cen:
Druh pohonu vozu / Platnost 1 rok 30 dní 10 dní 1 den
Palivo benzín, díesel, LPG 2300 Kč 430 Kč 270 Kč 200 Kč
Zemní plyn (CNG, LNG) a biometan 1 150 Kč 210 Kč 130 Kč 100 Kč
Plug-in hybrid (CO₂ do 50 g/km) 570 Kč 100 Kč 60 Kč 50 Kč
Elektromobily (CO₂ = 0 g/km) 0 Kč 0 Kč 0 Kč 0 Kč

Užijte si bezpečnou a plynulou jízdu po České republice

Dálniční poplatky pro motocykly

Láska k cestování na dvou kolech v České republice přináší jednu významnou výhodu - na rozdíl od mnoha jiných zemí, zde majitelé motocyklů mohou vdechnout úlevu, neboť nejsou povinni platit poplatky za používání dálnic. Tato výjimka zahrnuje jak dlouhé výlety napříč krásami České republiky, tak i každodenní dojíždění, čímž se cestování na motocyklu stává ještě příjemnějším a ekonomičtějším.
Tato politika nejenže podporuje motocyklovou turistiku a zálibu v jednostopých vozidlech, ale také odráží snahu o uznání specifických potřeb a vlastností motocyklů. Bez nutnosti starat se o dálniční poplatky, mohou milovníci motocyklů plánovat své výlety s větší volností a flexibilitou, objevovat skryté klenoty a užívat si nekonečné silnice naší země bez dalších finančních starostí.
Je důležité, aby všichni řidiči, ať už na dvou nebo čtyřech kolech, byli obeznámeni s pravidly pro používání dálnic v České republice. Zatímco majitelé motocyklů si mohou užívat jízdu bez poplatků, je klíčové dodržovat ostatní dopravní předpisy a dbát na bezpečnost všech účastníků provozu.

Dálniční poplatky pro přípojné vozíky

V České republice jsou přípojné vozíky kategorie O1 a O2, tažené vozidly kategorie M1 (osobní vozidla), N1 (lehká užitková vozidla), M1G (terénní osobní auta), nebo N1G (terénní vozidlo pro přepravu malých nákladů), do celkové hmotnosti soupravy s vozíkem nepřesahuje 3,5 tuny (3500 kg), od dálničních poplatků osvobozeny. Stačí vám tedy běžná e-známka pro vozidlo a je jedno, jestli máte za autem přívěs nebo jedete sólo. Tato informace je důležitá pro všechny, kteří přepravují ve svém vozíku materiál nebo cestují s obytnými přívěsy či karavany.

Kde koupit elektronickou dálniční známku pro rok 2024 a 2025?

Pro ty, kteří hledají nejsnadnější způsob, jak si pořídit povolení pro cesty po dálnici, je oficiální webová stránka edalnice.cz ideálním východiskem. Zde lze bez problémů vybrat délku platnosti vaší vignety, zadat registrační značku vozidla, stanovit datum zahájení platnosti a uhradit poplatek. Výhodou tohoto způsobu je okamžitá aktivace a jistota, že nebudete platit žádné skryté nebo navíc poplatky, které mohou být spojeny s nákupem prostřednictvím třetích stran.

Pokud preferujete osobní kontakt nebo vám online nákup z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje, máte možnost pořídit si dálniční známku na fyzických prodejních místech. Ty zahrnují vybrané čerpací stanice, kde můžete nejen rychle získat svou vignettu, ale zároveň se můžete občerstvit a doplnit palivo, což je ideální pro dlouhé cesty. Oficiální webové stránky a autorizovaná prodejní místa zajišťují, že získáte svou vignettu za správnou cenu a bez zbytečných komplikací.

Elektronickou vignetu je možné zakoupit na místech:


Cesta po dálnicích České republiky s platnou elektronickou vignetou je plynulá a bezproblémová, což vám umožní naplno si užívat krás této země, aniž byste museli mít na mysli další administrativu. Ať už se rozhodnete pro nákup online nebo upřednostníte osobní nákup na čerpací stanici, důležité je mít vše připraveno předem, abyste mohli svou cestu začít s klidem na duši.

Osvobození od poplatků

Vozidla registrovaná v ČR osvobozená automaticky


Nepřenosná povaha dálničních známek

Elektronické dálniční známky jsou nepřenosné a jsou vázány na konkrétní vozidlo, reps. SPZ. Při prodeji vozidla známka zůstává s vozidlem.

Nejaktuálnější informace a podrobnosti o elektronických dálničních známkách, včetně nákupu a registrace, naleznete na eDalnice.cz.Přehled zpoplatněných silnic a dálnic

Jednotlivé zpoplatněné úseky jsou označeny příslušnou dopravní značkou. V roce 2024 je zprovozněno přibližně 1114 km dálnic a rychlostních silnic, částečně jsou však stále ve výstavbě.

Dálnice a jednotlivé placené úseky


Nejaktuálnější přehled otevřených úseků s mapou, na kterých se bez zaplacení poplatků za vjezd na takový úsek neobejdete, naleznete na stránkách správce dálniční sítě České republiky (Státní fond dopravní infrastruktury a provozovatel portálu edalnice.cz).


Speciální předpisy pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P

Při plánování cesty automobilem po evropských dálnicích je důležité se dobře připravit, zvláště pokud jste držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P. Tyto průkazy, uznávané v rámci České republiky, poskytují různé výhody, včetně snížení nebo osvobození od některých poplatků. Nicméně, při cestování mimo hranice naší země je nutné vzít v úvahu, že pravidla se mohou lišit.

V České republice jsou držitelé těchto průkazů dle § 20a zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, osvobozeni od platby za dálniční známky. Toto osvobození představuje významnou finanční úlevu a zároveň podporuje mobilitu osob s omezenou pohyblivostí nebo těžkým zdravotním postižením. Pro získání tohoto osvobození je nutné splnit příslušné požadavky a prokázat držení platného průkazu ZTP nebo ZTP/P. Osvobození od dálničního poplatku nemůže držitel ZTP nebo ZTP/P využít, pokud ho svým vozidlem nepoveze osoba blízká, ale poveze ho např. známý, kamarád nebo soused.

Mýto pro nákladní vozidla s nejvyšší povolenou hmotností nad 3,5 tuny

Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny jsou v České republice zvláštní kategorií pro výběr poplatků za užití vybraných silnic a dálnic, a je vybíráno tzv. mýtné prostřednictvím systému MYTO CZ. Pro správnou funkci výběru zpoplatněné silnice je nezbytné, aby byla tato vozidla vybavena speciálním palubním zařízením, což umožňuje automatické snímání u mýtných bran.

Výběr sazby mýtného se v ČR rozlišuje podle:

Aktuální informace o sazbách, kategorie vozidel pro výběr, a také bližší informace k zaplacení a kalkulátor mýtného naleznete na oficiálním webu MYTO CZ.

Užitečný přehled zpoplatněných dálnic a silnic I. třídy v rámci výběru mýtného pro těžká vozidla s nejvyšší povolenou hmotností nad 3,5t je k nahlédnutí v sekci Síť zpoplatněných pozemních komunikací.

Pokuty za jízdu bez zaplacení dálničního poplatku v ČR

Plánování cesty po České republice zahrnuje nejen výběr destinací a balení kufrů, ale také zajištění, že vaše vozidlo je připraveno a v souladu s místními předpisy. Klíčovým aspektem je elektronická dálniční známka, nezbytná pro pohyb po zpoplatněných úsecích dálnic. Vzhledem k nedávným změnám ve výši pokut je více než kdy jindy důležité zajistit, aby vaše vozidlo mělo platnou známku před vjetím na dálnici.

V roce 2024 došlo k aktualizaci sazeb pokut za jízdu bez platné dálniční známky. Nyní, pokud vás zastaví policie a zjistí, že nemáte zaplaceno za užívání zpoplatněných dálničních úseků, můžete očekávat pokutu až do výše 5 000 Kč na místě. V případě, že bude přestupek postoupen do správního řízení, může pokuta dosáhnout až 20 000 Kč. Tato změna zdůrazňuje význam preventivního kroku v podobě zaplacení dálničního poplatku.

Je důležité si uvědomit, že odpovědnost za platnou dálniční známku, stejně jako za jeho bezvadný stav a zaplacené zákonné pojištění (povinné ručení), nese řidič vozidla. To platí i v případě, že řídíte zapůjčený automobil. Zajištění, že vaše vozidlo je vybaveno všemi potřebnými náležitostmi, včetně dálniční známky, je nejen o dodržování zákona, ale také o vaší bezpečnosti a bezpečnosti ostatních účastníků provozu.

Investice do elektronické dálniční známky je malá cena za svobodu a pohodlí, které cestování přináší. S předem zaplacenou známkou můžete bez obav prozkoumávat krásy této země, od jejích historických měst až po přírodní divy. Nezapomeňte, že příprava je klíčem k bezstarostné cestě, takže se ujistěte, že máte vše potřebné před odjezdem.

Průzkum dálničních poplatků v okolních zemích

Zajímá vás, jaké jsou dálniční poplatky v sousedních zemích? Podívejte se na naše detailní průvodce:


Česká republika, srdce Evropy, je bránou k nespočetným cestovním zážitkům. Ať už se chystáte na rodinnou dovolenou, romantický výlet nebo objevitelskou expedici, mít platnou elektronickou známku pro vaše vozidlo je prvním krokem k nezapomenutelné dobrodružné cestě.

Elektronická dálniční známka je vaším klíčem k otevření dveří k neomezeným možnostem cestování po celé České republice a dále. Od historických měst a malebných vesnic po rozmanitou přírodu - vše je snadno dostupné díky modernímu a efektivnímu systému dálnic. Představte si jízdu autem přes zelenající se krajiny Čech, Moravy a Slezska, kde každý kraj vítá cestovatele s otevřeným srdcem a bohatou nabídkou k objevování. A když vaše srdce zatouží po dalším dobrodružství za hranicemi, s platnou dálniční známkou můžete snadno zamířit k oblíbeným destinacím v Evropě.

Odpočiňte si na zasloužené dovolené u moře v Chorvatsku či Itálii, nebo se nechte unést kouzlem ostrovního ráje. S platnou dálniční známkou můžete bez obav vyrazit na cesty a využít trajekt pro návštěvu turisty oblíbených destinací jako je ostrov Elba nebo přírodní ráj na Sardinii.

Mít v pořádku dálniční známku znamená mít svobodu objevovat bez starostí o pokuty nebo omezení. Elektronická forma známky přináší pohodlí a snadnou dostupnost - zakoupit ji můžete online z pohodlí domova, což vám umožní plánovat vaše cesty s předstihem a s důrazem na bezpečnost a pohodlí.

Využijte možnosti, které vám poskytuje elektronická dálniční známka, a objevujte krásy České republiky a Evropy s lehkostí a radostí. Přejeme vám šťastnou a bezpečnou cestu plnou nezapomenutelných zážitků a objevů. Nechte své cestovní plány ožít s elektronickou dálniční známkou a užijte si každý okamžik na plno!


Texty písní a překlady, které se nacházejí na serveru RadioOnline.cz, jsou chráněny autorskými právy jejich vlastníků a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nahlásit protiprávní obsah