Dovolená u moře se stala každý rok pro tisíce lidí nepostradatelnou, a objevování zajímavých destinací k tomu nepochybně patří, protože málokdo ji chce trávit každý rok na stejném místě. Pokud rádi objevujete nová místa, a máte rádi nejen moře, ale také turistiku, horské výšiny, nebo si rádi dopřejete výlet na kole či na motorce. Na ostrově Sardinii, který patří Itálii, je možné navštívit mnoho krásných míst na pobřeží i ve vnitrozemí, které je bezpochyby neméně krásné, tak proč trávit čas na vaší dovolené pouze na jednom místě. Oblast je poměrně kopcovitá a hornatá, takže je možné vnímat kontrasty přírody téměř na každém kroku. Každý si zde najde své místo, na kterém by rád strávil nejen dovolenou. Mnoho turistů se zde rádi vracení. Pláže jsou tady vskutku nádherné, na ostrově je přes dvě stě rozmanitých pláží nejen s bílým nebo žlutým pískem, ale také s kontrastem zbarveným do růžové nebo oranžové. Naleznete zde také oblázkovou pláž, podobně jako českými turisty hojně navštěvovaném Chorvatsku.
Nejpůsobivější pláže smaragdového pobřeží COSTA SMERALDA
Zřejmě nejznámějším místem Sardinie je oblast v její severovýchodní části zvané Costa Smeralda. Území se rozprostírá ze severovýchodu až po přístavní město Olbia, kde zakotví téměř každá větší loď nebo mnoho trajektů přepravující turisty na tento malebný ostrov. Tato pobřežní oblast plná rozmanitých míst a pláží s jemným bílým pískem patří mezí nejkrásnější místa nejen Evropy, ale také na Zemi, a proto ji houfně navštěvují turisté z celého světa. Je velmi oblíbená také mezi známými osobnostmi, světové celebrity nevyjímaje. Podél pobřeží je možné často zahlédnout proplouvající luxusní jachty, o které v této oblasti rozhodně není nouze. Mezi nádherné pláže Costa Smeraldy stojící za návštěvu můžeme jmenovat od severu Spiaggia del Grande Pevero, Spiaggia del Principe, Spiaggia di Capriccioli, Spiaggia del Pirata Capriccioli, Spiaggia di Rena Bianca a Spiaggia di Marinella. Ale letní dovolená je především o koupání a podmořský život je zde také velmi rozmanitý, a to také přímo u pláže. Ryby budou proplouvat přímo okolo vás a vy je budete s nadšením pozorovat. Proto se vyplatí mít s sebou také potápěčské brýle a podívat se pod hladinu.
Tipy na výlet v oblasti COSTA SMERALDA:
Kromě prosluněných pláží je možné navštívit další zajímavá místa této rozsáhlé a velmi exkluzivní části ostrova.
A jelikož se nedá celý den jen slunit a během našeho putování a vodních radovánek musíme naplnit také své chuťové pohárky a žaludek, na hlavní silnici Strada 94 ze směru od Olbia směrem na Porto Cervo (pokud si zvolíte trasu podél pobřeží) jistě na silnici Strada Provinciale 94 natrefíte na vyhlídkové místo Primmaopoimipongoappostu s restaurací, kde si v bistru kromě nádherného výhledu na smaragdové pobřeží, moře a kotvící jachty můžete vychutnat také dobrý oběd nebo kávu.Během svého putování naleznete mnoho restaurací, ve kterých vás velmi rádi pohostí příjemný personál a místní kuchaři vám připraví nejlepší pokrmy tohoto přímořského letoviska. Speciality sardinijské kuchyně jsou rozmanité, od variací mořských plodů přes těstovinové lahůdky můžete ochutnat také pizzu s ingrediencemi ze Sardinie, zejména znamenitý sýr, med a další.
Pro milovníky luxusních jachet doporučujeme navštívit přístav Marina di Porto Cervo, ve kterém Vás uchvátí nádherné plující nebo zakotvené luxusní lodě a jachty, stejně jako luxusní sportovní auta a motorky v jeho okolí čekající na své majitele vracející se z plavby.
Příznivci lokálního nakupování mohou navštívit velmi oblíbené trhy v malém poetickém městečku San Pantaleo, které se konají často v sobotu, a můžete na nich nejen doplnit zásoby ovoce, zeleniny, sýrů, uzenin a mnoha jiných pochutin z blizkých farem, ale zakoupit také různé módní doplňky, šátky, klobouky, šaty, a obrázky, artefakty nebo jiné suvenýry z velké části místní výroby.
Popsat všechny pláže Sardinie je nemožné, ale pojďme si přiblížit alespoň ty, které rozhodně stojí za návštěvu.
Úchvatné skryté místo v přírodním parku, patřící mezi nejkrásnější přírodní poklady Sardinie, velmi doporučujeme toto místo navštívit. Cesta sem není jednoduchá, existují zde vlastně jen dvě cesty, jedna je z moře, ale pokud nemáte k dispozici plachetnici nebo motorový člun, nemáte jinou možnost než zvolit druhou cestu, která je bezpochyby fyzicky náročnější, protože zde vede horskou stezkou.
Naleznete zde velmi čistou a průzračnou vodu, která se mísí s čistým bílým nebo lehce nažloutlým pískem s jemnými kamínky, a nabízí nádherný výhled nejen na pulzující mořskou hladinu, ale také na blízký skalní útvar. Voda je zde mírně chladnější než na jiných plážích, a to z důvodu blízkého proudu vtékající chladné vody ze skalní řeky.
Na tomto místě je pozůstatek přírodního ráje, nehledejte zde žádnou nabídku plážového občerstvení nebo jiných služeb. Dostatek jídla a pití pro Váš pobyt si přineste s sebou. Odpadky si následně odnesete zpět. Pokud toto místo navštívíte, zcela určitě nebudete litovat, toto místo se stane vaším splněným snem. Domů si odnesete nádherný zážitek, a to i přes náročnější dostupnost, která však bude v porovnání s tím co prožijete nicotná. Najít si zde můžete část ráje jen pro sebe, je zde hned několik zákoutí mezi skalisky se šplouchajícími vlnkami, které vám nabídnou i kousek soukromí, které jistě oceníte.
Dostupnost lodí:
V případě, že se budete chtít na tuto pláž dopravit vlastní lodí, můžete se nalodit nejblíže v přístavu v blízkosti městečka Santa Maria Navarrese, případně v Arbatax, ze severní strany pak v Cala Gonone.Dostupnost pěšky:
Nejblíže se autem k této pláži dostanete z horského městečka Baunei. Při příjezdu ze směru od městečka Dorgali dojedete do Baunei a na začátku obce odbočíte vlevo. Po několika stovkách metrů přijedete k informačnímu stánku, kde si můžete vzít mapu, a také zaplatitpoplatek za vstup na Cala Goloritzé, který činí 6 EUR na osobu. V ceně je také parkovné vašeho automobilu, se kterým dojedete na parkoviště, které je vzdálené z Baunei přibližně 8 km.
Nejbližším místem kam se dostanete k pláži Cala Goloritzé autem je parkoviště uprostřed divočiny Su Porteddu, které je skryté v horském porostu, a k pláži se odtud dostanete stezkou dlouhou přibližně 3,5 km.
Odtud již musíte dojít po svých. Cesta je rozmanitá, jde se horskou stezkou, která je převážně kamenitá, s většími nebo menšími kameny, proto doporučujeme vhodnou trekovou obuv s pevnou podrážkou, plážová obuv pro tuto cestu rozhodně není vhodná.
Na cestu si s sebou vezměte dostatek vody na celý den. Túra k pláži trvá přibližně hodinu a směrem k pláži je spíše sestupná. Na pláži není sladká voda k dispozici. Po hodině cesty vás čeká odměna v podobě nádherného výhledu shora na pláž, poté již sestoupíte dolů a můžete rovnou skočit do vody. Na cestu zpět se připravte, cesta zpět k autu je náročnější, půjdete téměř stále do kopce a trvá přibližně 1,5 hodiny, a čas narůstá s počtem zastávek k odpočinku. Počítejte také s výrazně zvýšenou tepovou frekvencí. Horko zde bývá i odpoledne, proto je nutné mít dostatek pitné vody neustále k dispozici.
Malebná pláž Rosa se na malém fotogenickém ostrůvku Budelli v blízkosti ostrovů La Maddalena, Spargi a Razolli se vyjímá svou krásou a působivého okolí. Je nazvaná díky neobvyklé barvě růžových odstínů jemného písku. Své zbarvení získala odstíny drobných úlomky korálů, kamínků a skořápek. Charakteristická barva pochází z růžového mikroorganismu obývající posidonské louky žijící ve skořápkách. Jsou klíčové pro ekosystém Tyrhénského moře. Skořápky jsou omývány a omýlány vodou a větrem. Její krásu objevíte ihned při připlouvání přes průzračné tyrkysově zbarvené mořské vlnky šplouchající o loď a okolní kameny s pohledem proti růžovému břehu, a v zádech na vás dýchá barevná mořská vegetace, která vám připomíná, že existují místa, která jsou skutečným rájem na zemi. Růžové zbarvení je méně vidět na ostrém slunci, které je zde velmi časté a intenzivní, ale pokud padne ranní rosa, je lehce pod mrakem, za soumraku nebo po dešti, růžové zbarvení pláže se ještě více umocní. Pestré zbarvení je koneckonců velmi dobře vidět také v místech kde mořská voda lehce oplachuje pláž. Je sice vzdálená a je možné se na ni dostat pouze vlastní lodí, protože výletní lodě zde většinou jen přibrzdí, ale nekotví. Vplutí blíže k pláži za bójky je přísně zakázáno, a nesmí se zde ani plavat, a ani na pláž přímo vstupovat. Na vše dohlíží stále přítomný strážce. Rozhodně ale stojí za to si tento kousek panenské přírody prohlédnout zblízka a vstoupit na ostrov z pravé boční strany za skalisky, kde se dá s lodí doplout a zakotvit. Pak projdete po vymezené stezce až k pláži a můžete si ji poměrně zblízka prohlédnout a vyfotit. Pokud se zde vydáte, kousek plavbou lodí můžete navštívit také místo mezi ostrovy Isola Carpa, Isolotti Paduleddi a Isolotti Stramanan. Zde kotví mnoho malých lodí i větších plachetnic a jachet a je možné si tady v tomto tyrkysově zbarveném a skalisky chráněném místě na moři vychutnat odpolední siestu s vlastní kávou či obědem, nebo si jen tak zaplavat.
Při doplutí na tento ostrov rozhodně stojí za návštěvu také nádherné přírodní výjevy pláže Spiaggia del Cavaliere nebo Cala di Roto.
Nádherná pláž s jemným bílým pískem a průzračným tyrkysovým mořem. V okolí pláže jsou scénické hornatiny v oranžovém odstínu, které se krásně vyjímají vůči tyrkysovému zbarvení moře. Poblíž pláže je další pláž, na kterou lze jednoduše projít mezi balvany. Tato pláž je vhodná nejen k odpočinku, ale také k pořízení impozantních fotografií.
Na pláž je jednoduchý přístup z parkoviště chůzí přibližně 100 metrů. Z centrálního parkoviště si můžete vybrat také jinou pláž, která je na opačné straně z příjezdové cesty. Doleva se odbočí na parkoviště na pláž di Capriccioli, doprava byste pak sešli na jinou pláž na opačné straně.
Dostupnost: pláž je do 100m od parkoviště, na kterém zaparkujete automobil nebo motocykl. Parkovací lístek na parkovišti u této pláže pro auto vyjde na 1,50 EUR/1 hodina (cena k červenci 2017).
(přístup – jednoduchý – parkoviště 300m od pláže)
Přístup k pláži Del Principe je z blízkého parkoviště, a dostanete se zde pomalou chůzí chodníčkem a úzkou stezkou k moři do 10 minut.
Nádherné fotogenické místo k odpočinku v oblasti Costa Smeraldy, pláž je tvořena jemným bílým pískem a pěkným okolím v podobě velkých oblých skal a kamenů, a také bohaté zeleně.
Dostupnost k pláži Spiaggia del Principe je dobrá, autem dojedete na parkoviště, které nedaleko, na pláž se projdete stezkou dlouhou přibližně 400m, od parkoviště je stezka široká, později vede užšími cestičkami.
Mapa pláže Spiaggia di Porto Istana (velmi dobrá dostupnost)
Pláž di Porto Istana se skládá ze dvou dlouhých velmi pěkných pláží propojených malým stromovým remízkem a skalnatým útvarem. Pláž je pokryta jemným bílým pískem a vstup do moře je pozvolný několik desítek metrů. Tato pláž je díky mělkému dnu velmi oblíbená turisty, a je také vhodná pro rodiny s malými dětmi, teplota vody příjemně vlažná až teplá. Toto místo rozhodně doporučujeme navštívit, a to také díky krátké vzdálenosti od přístavního města Olbia. Na levé straně pláže (severně) je možné prozkoumávat podmořský život. Ovšem v této oblasti není tak rozmanitý jako na jiných místech planety.
Na tomto místě si můžete v případě zájmu také vypůjčit loď.
K dispozici je zde přímo u pláže posezení s občerstvením, kde si můžete vychutnat pravé italské espresso ristretto, nebo nanuky či oblíbený koktejl.
Ovšem klidné prostředí zde neočekávejte, pláž je oblíbená a lidí je zde jako ryb ve vodě.
Tato pláž se pyšní krásným jemným světle béžovým pískem, pláž je rozlehlá s pozvolným vstupem do moře. Právě z tohoto důvodu je vhodná pro rodiny s dětmi. Vzhledem k velikosti a dostupnosti této pláže na ní bývá mnoho návštěvníků. Na pláži je také několik stánků s občerstvením, které využijete kdykovli budete mít chuť si dopřát italskou kuchyni nebo třeba jen si odpočinout s šálkem kávy nebo drinkem na pláži.
Z pláže je příjemný výhled na jachty, které kotví nedaleko.Bílý písek, čistá pláž, tyrkysová až safírová voda, nádherný výhled, to jsou jen útržky z celkového dojmu pobytu na této pláži, která je také díky pozvolnému vstupu do moře vhodná pro rodiny s dětmi.
Parkování je dostupné, ovšem v sezóně bývá často plné. Je možné zaparkovat také dále od pláže, v místě až cca. 1 km daleko.
Klidné prostředí tady ale neočekávejte, během dne zde v sezóně i mimo sezónu bývá spousta lidí, jak turistů tak místních, za návštěvu tedy stojí období při východu nebo před západem slunce.
Pláž se mísí s jemnými růžovooranžovými kamínky a jemným pískem. Na pláž se dostanete tak, že zaparkujete na placeném parkovišti kousek od moře, nebo můžete zdarma zaparkovat u silnice před resortem Palmasera v Cala Gonone. Městečko Cala Gonone je střediskem, ze kterého je možné podniknout výlety do přilehlého přírodního parku lodí, nebo také podniknout cestu autem přes park směrem do Baunei, ve kterém budete obdivovat rozmanité skalní útvary, a je možné zde podnikout řadu turistických výletů.
Podél pobřeží Costa Smeralda se v severovýchodní části Sardinie poblíž městečka Santa Teresa Gallura nachází v malém zálivu Rena Bianca, pláž s tyrkysovým mořem a bílým pískem. Tato pláž je přibližně 230 metrů dlouhá, a vzhledem k jejímu věhlasu bývá také v sezóně zaplněna do posledního místa. Podél pobřeží je možné se projít a obdivovat tak okolní panorama vedoucí sluncem rozpálenou cestou, ale chladivé moře s nádherným výhledem a bílý písek prodírající se mezi prsty na nohou vám budou odměnou. V okolí je věž Torre di Longonsardo o Torre Spagnola vzhlížející jako dominanta na tento kousek ráje na zemi.
V okolí města San Teodoro se rozprostírá krásná dlouhá pláž s velmi jemným bílým pískem a pozvolným vstupem do moře je v blízkosti severně od města San Teodoro a jižně od Puntaldia.
Krásných pláží na Sardinii jsou desítky, a každá z nich je něčím výjimečná. Proto stojí za to je také navštívit, a najít si tu svoji. Některé jsou písčité, na jiných jsou bílé kamínky, ale mají také své kouzlo, téměř všechny obklopuje nádherné tyrkysové moře s krásnými přírodními útvary v podobě skalnatých útvarů, zeleně nebo také písečných dun.
V oblasti golfového rezortu Grande Pevero se nachází nádherná dvě stě metrů dlouhá pláž s jemným bílým pískem. Jedná se o větší pláž a k dispozici jsou zde také slunečníky. Při výhledu na moře můžete pozorovat také nedaleko zakotvené čluny a jachty.
Mapa pláže Spiaggia del Dottore
Příjemná pláž s jemným bílým pískem a pozvolným vstupem do moře. V okolí pláže jsou pěkné scénické skalní útvary.
SPIAGGIA DI PORTO ISTANA – viz TOP 6
SPIAGGIA DI PUNTA DON DIEGO – východně od Punta Don Diego
Mapa Spiaggia di Punta Don Diego
Pláž pokrytá jemnými kamínky a pískem s výhledem na skalní útvar Isolotto Roso. Méně navštěvovaná pláž pro ty, kteří mají rádi větší klid při opalování a koupání.
SPIAGGIA MARINA MARIA – jižně okolo letiště Olbia do obce Murta Maria a odbočit doleva
Pláž s jemným bílým pískem, velmi oblíbená mezi místními obyvateli a také surfaři všech národů. Oblíbená pláž pro ty, kteří mají rádi větší klid při opalování a koupání, na pláži je útulný plážový bar, ve kterém si můžete dát jak pití, tak i jednoduché jídlo (panini, sendviče). Výhled si z této pláže užijete také na přijíždějící trajekty do blízkého přístavu.
SPIAGGIA DI PORTO TAVERNA – rozkládá se jižně od města Costa Dorata (velmi dobrá dostupnost)
Mapa Spiaggia di Porto Taverna
Pláž je dlouhá 400 metrů s jemným bílým pískem vhodná pro rodiny s dětmi.
Na této pláži je možné si vypůjčit surf a vyzkoušet si windsurfing.
Přístup k pláži je velmi jednoduchý, poměrně velké parkoviště je přímo u pláže.
CALA BRANDINCHI
Jižně od městečka Salina Bamba a kousek od stejnojmenné pláže se nachází delší poutavá pláž s pozvolným vstupem do tyrkysového moře. Jistě ji ocení rodiny s dětmi. Nicméně, pláž bývá plná lidí a toalety nejsou vždy čisté, jak bychom očekávali.
Parkoviště je vzdálené přibližně 900 metrů od pláže, poplatek je 2,50 EUR za 1 hodinu. Cesta na pláž je prašná, bývá občas znečistěná a jsou na ní umělé zpomalovací nerovnosti.
SPIAGGIA LA CINTA – viz TOP 10
SPIAGGIA DI BUDONI – přilehlá u městečka Budoni (velmi dobrá dostupnost)
Za návštěvu zcela určitě stojí také pláž u městečka Budoni, která nese stejný název. Je charakteristická svou velikostí, jemným bílým pískem, průzračnou mořskou vodou, a je obklopena zelenou přírodou.
Parkoviště je hned u pláže.
Dlouhé pláže Spiaggia di Berchida, Spiaggia di Pedra Marchesa a jezírko Spiaggia di Bidderosa
Poloha tohoto místa
Velmi pěkné místo trojice delších pláží pokrytých jemným bílým pískem s pozvolným vstupem do moře. Pláž Spiaggia di Bidderosa je jedinečná krásnou a také přilehlým přírodním jezírkem.
DI SU TIRIARZU – přilehlá pláž u městečka San Giovanni
SPIAGGIA DI MARINA DI OROSEI a SPIAGGIA DI SU BARONE
Poloha pláží Spieaggia Di Marina Di Orosei a Spiaggia Di Su Barone
Obě tyto pláže jsou dlouhé asi 200 metrů a jsou přilehlé městečku Orosei.
CALA OSALLA
Dvě menší fotogenické pláže Cala Osalla a Cala Cartoe v blízkosti, a které je možné navštívit ve stejný den. Nejsou daleko od sebe, a i když musíte jet kus cesty kopcovitou přírodou, určitě stojí za to je navštívit. Jsou oblíbené u místních obyvatelů, protože jsou ve vzdálenějším místě, a nejsou tak hojně navštěvovány turisty.
Cala Osalla se nachází severněji s jemným žlutým pískem.
CALA CARTOE je jižně od pláže Cala Osalla.
Poloha pláže Cala Cartoe
CALA FUILI – oblázková pláž v oblasti středovýchodní Sardinie (dobrá dostupnost)
Pláž Cala Fuili je kamenitá pokrytá menšími i většími oblázky či kamínky, dostupná je velmi dobře autem z městečka Cala Gonone směrem na jih (pláž lze zadat do navigace). Zaujme zejména skvostnou scenérií, je to jedna z mála pláží světa, která je začleněna mezi vysoké skalní útvary a právě zde si budete shora užívat nádherné výhledy do okolí, a také z pláže můžete obdivovat dominantní a majestátní skaliska, která tvoří tuto umikátní přírodní kulisu.
Autem je možné dojet do slepé cesty, kde se odstaví auto a musí se stezkou (cca. 300 m) dojít ze svahu (jsou tam schody) až k pláži. Pláž je vidět také shora.Tipy na výlet poblíž Cala Gonone:
CALA GONONE – působivé městečko poblíž přírodního parku.
Za návštěvu stojí nejen samotné městečko CALA GONONE, které Vás uchvátí svou lokalitou rozkládající se přímo u moře, a do nějž sjíždíte pomalu serpentínami shora ze strmého kopce dolů, a dalo by se říct, že Vám leží přímo u nohou. Za procházku stojí zejména jeho centrální část podél moře, kde se můžete zastavit v některé z restaurací s výhledem na moře, a dát si zde například výbornou italskou pizzu, lahodné víno nebo espresso.
Toto místo je však poutavé také z jiného důvodu, v jeho blízkosti leží rozsáhlý přírodní park Parco del Golfo di Orosei e del Gennargentu, ve kterém je možné navštívit další působivá místa.
V oblasti přírodního parku můžete navštívit další plážové perly Sardinie. Zajímavější jsou zejména proto, že je na nich často méně turistů, a to zejména proto, jelikož jsou dostupné pouze na člunu nebo horským špatně přístupným terénem. Tato oblast se rozkládá mezi městečkem Cala Gonone a Baunei.
Několik společností zde nabízí výlety lodí z přístavu v Cala Gonone. Zde najdete i agentury, které je organizují.
Mezi úchvatná místa této oblasti můžeme jmenovat například nejkrásnější pláž Sardinie Cala Goloritzé (TOP1 pláž v našem přehledu) nebo nádherné jeskynní útvary Grotte del Bue Marino, na jejichž okraj můžete vplout na menší lodi a obdivovat tento přírodní skvost.
Po okrajích skalních stěn jsou umístěny lávky, po kterých se můžete pohybovat. Nevadí, pokud nemáte vlastní člun, na toto místo pořádají výlety na lodi různé společnosti.
Jeskyně GROTTE DEL BUE a pláž SPIAGGIA DI CALA LUNA
Jen přibližně dva kilometry jižněji od Grotte del Bue Marino se dostanete na pláž Cala Luna, která je oblíbená pro své umístění mezi skalními útvary a samozřejmě své kouzlo má i díky dostupnosti. Bez lodě je přístup na tuto pláž velmi složitý, a to horskou stezkou vedoucí od pláže Cala Fuili vzdálenou přibližně 5 kilometrů. Stezka vede lesním porostem s mnoha převýšeními, a je vhodná pouze pro zdatné sportovce.
Mapa Spiaggia di Cala Luna
Za návštěvu v této oblasti určitě stojí také místo u moře v okolí městečka Baunei. V případě, že jedete po hlavní silnici přes přírodní park ze severu od města Dorgali, pak po několika set metrů za Baunei (směrem na Lotzorai) odbočíte vlevo a sjedete postupně dolů až k moři, kde je dominantou majestátní skalní útvar zvaný Pedra Longa, v jehož blízkosti sice nenaleznete písečnou pláž, ale toto místo určitě stojí za návštěvu. Auto zanecháte v blízkosti moře na parkovišti, na jehož okraji si můžete ve stylové restauraci vychutnat oběd, večeři nebo italskou kávu s pozoruhodným výhledem na mořskou hladinu. K moři vede kamenný chodníček. Při vstupu do moře však buďte velmi opatrní, dostanete se do něj pouze přes ostrá skaliska, svlažující koupel v malé průzračné zátoce na úpatí skály vám však bude odměnou. Pokud máte rádi trekking, pár desítek metrů od parkoviště vede severně podél moře trek zvaný Inizio Trekking Selvaggio Blu. Celou cestu půjdete po stezce s příjemným výhledem do okolí.
Na své si přijdou nejen motorkáři
Sardinie je místo, ve kterém můžete obdivovat všechno, co vidíte, co rádi prožíváte, a je jedno, zda jsou to krásné pláže, turistika, lezení po horách, anebo užít si všechny tyto vjemy při jízdě v autě nebo na motorce. Například cesta z podhorského městečka Dorgali vedoucí přírodním parkem až do Lotzorai je plná nádherných výhledů na okolní přírodní skalní úkazy, a motorkáři si vychutnají zejména krásnou silnici, její četné zatáčky s mnoha klesáním a stoupáním.
CALA MARIOLU
Malá útulná pláž Cala Mariolu v provincii Nuoro se rozprostírá u kopečného pobřeží posetého stromy, keři a rostlinami, a v okolí pláže na Vás zapůsobí fotogenické skalnaté výčnělky, o které se tříští nádherně zbarvená voda.
Jsou zde také jeskynní útvary vhodné pro příznivce potápění.
Dostupnost je možná pouze lodí nebo náročnější turistickou stezkou.
Parkování pro menší auta není problém.
Plameňáci na Sardinii
Na několika místech zde můžete také narazit na hejna plameňáků, kteří se vyskytují například v oblastech u jezera Stagno di Molentargius u města Cagliari, případně v laguně u města San Teodoro, u pláže Putzu Idu, nebo nedaleko Oristano u jezer u parku Stagno di Santa Giusta v západní Sardinii poblíž zmíněné pláže Is Arutas.Pohonné hmoty na ostrově jsou dražší než na pevnině v Itálii, ale rozdíly nejsou nijak výrazné. Pokud chcete ušetřit pár EUR, pak si můžete natankovat v okolí přístavů na pevnině odkud budete vyplouvat (Janov, Livorno, Piombino, Civitavecchia, Neapol, Marseille, Barcelona), než se nalodíte na trajekt směřující do Olbia, Porto Torres, Golfo Aranci nebo Cagliari.
Za zmínku spíše stojí služba tankování u benzínové pumpy obsluhou (SERVITO), která je o poznání dražší, než pokud si natankujete palivo do nádrže sami (SELF).
Benzínových stanic je na ostrově poměrně dost, bývají ve všech větších městech, naleznete je i v těch menších. Otevírací doba je však různá. Je potřeba myslet také na to, že v době během odpolední siesty, která je v Itálii běžná, nebo o víkendu, můžou být některé benzínové pumpy zavřené.Pokud jste si na dovolenou vzali vlastní gumový nebo jiný motorový člun, můžete jej spustit na vodu například v přístavu ležícího poblíž cesty směrem k působivé pláži Capriccioli. Náš menší gumový motorový člun, který jsme si vzali s sebou, abychom mohli vyplout na moře podél pobřeží a vidět jej i z jiné perspektivy, jsme spustili právě na tomto místě. S kluky, kteří zde půjčují loďky, námořní a jiné sportovní vybavení jsme se domluvili, že u jejich mola můžeme uvázat náš poměrně malý člun za velmi slušnou cenu 10 EUR za den/noc. Za ochotu jsme jim darovali několik plechovek českého dobře vychlazeného piva, které dokáže prolomit ledy i na sluncem rozpálené Sardinii. Molo v tomto přístavu je dobře situované, a nebývají zde velké vlny ani v případě špatného počasí nebo silnějšího větru.
Člun určitě nespouštějte nikde v okolí pláží, pláže jsou soukromé nebo veřejné, a spouštět čluny na těchto místech je nepřípustné, stejně jako se do blízkosti pláže plavit na člunech od moře, pokud to v místě není povoleno.Pokud jste někdy přemýšleli o výletu na lodi, máte zde několik možností. Buď se přidáte k některé z nabídek organizovaných výletů, jejich agenti jsou často ve městech nebo v přístavech, anebo se můžete plavit na motorových člunech nebo jachtách a navštívit místa podle vlastního uvážení. Pokud máte dostatek zkušeností nebo odvahy, můžete si pronajmout motorovou loď, i když nemáte vlastní licenci vůdce malého plavidla. Na Sardinii totiž platí předpis, podle kterého můžete bez licence řídit motorový člun do výkonu motoru 40HP. Což je dostatečný výkon, abyste pluli několik kilometrů podél pobřeží moře na zajímavá místa a viděli pobřeží nejen z pevniny. V nabídce půjčoven jsou často gumové čluny nebo laminátové. Je asi jedno, kterou si zvolíte, ale myslete na její velikost, abyste se na lodi cítili i ve větším počtu komfortně. Výlet na lodi je skutečný zážitek. Ceny se v roce 2022 pohybují od 190 EUR do 300 EUR za 1 den (často od 9:00 do návratu 17:00) pro čluny do výkonu motoru 40HP. Nabídka je pestrá, ale čluny s vyšším výkonem a jachty jsou za výrazně vyšší ceny.
Pokud vlastníte Mezinárodní průkaz vůdce rekreačního plavidla třídy alespoň "C" (pro mořské vody do 1NM námořní míle od pevniny) a "M (motorové čluny) nebo "S" (jachty), pak můžete vyrazit i se silnější výbavou.UPOZORNĚNÍ: Při plavbě nikdy nic nepodceňute a nezapomínejte na zdravý rozum, na opatrnost, pojištění svého zdraví a svých blízkých, a odpovědnosti za škodu pro případ, že se něco nepovede! Pamatujte, že jste na moři a počasí se může kdykoliv změnit. Pro jistotu si zkontrolujte počasí v den rezervace dopředu v aplikacích telefonu, a také vítr v dané lokalitě. K tomu můžete využít aplikaci Windy, která vám zobrazí sílu i směr větru v daném místě i několik dní dopředu. To platí, i když se plavíte jen s lehátkem, nafukovacím jednorožcem nebo paddleboardem. Pokud vane vítr od pobřeží, je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby vás silný vítr nebo mořský proud neodnesl na širé moře.
V moři, tedy i zde v Tyrhénském, se můžou objevit také žahavé medúzy, dávejte si tedy pozor.Ať se na tomto koutku světa zastavíte kdekoliv, určitě si najdete své oblíbené místo, které Vás bude bavit a kde strávíte své nejkrásnější chvíle. Rozmanitost krajiny tohoto italského ostrova je vskutku rozsáhlá, stejně jako působivé historické budovy v typickém italském přímořském stylu, které jsou vidět téměř v každém městečku. Zajisté vás do nového dne nakopne při vycházejícím slunci ranní relaxační běh okolo pláže, a navečer zde zažijete také vskutku romantické, uvolňující, ale i vzrušující večerní procházky po písečné pláži, na které můžete v klidu a duševní pohodě při šplouchání mořských vlnek, a se sklenkou dobrého vína a jiných pochutin, usednout na jemném písku a shlédnout pomalu zapadající slunce. Tento zážitek si v sobě jistě uchováte.
UPOZORNĚNÍ: Důrazně nedoporučujeme ze Sardinie odvážet cokoliv, co nebylo zakoupeno. Z pláží se nesmí odnášet písek, vše kontroluje plážová policie, a také na hranicích probíhají kontroly. Je to posuzováno jako krádež, a pokuty bývají vysoké a hrozí zde i tresty vězení.
Pokud vás tento článek zaujal, měli byste přemýšlet jak se nejlépe dopravit na Sardinii, zda zvolit dopravu letecky nebo autem a trajektem.