JAK SE DOPRAVIT NA SARDINII? – cestovat letadlem, nebo je lepší cestovat autem a trajektem?

Sardinie je nepochybně perlou Evropy, a svou geografickou polohou dostupnou a stále častěji vyhledávanou destinací. Tento skvostný ostrov je mezi českými občany velmi oblíbený. Je lepší se zde dopravit letecky z některého letiště z České republiky, případně blízkého zahraničí, anebo se dopravit autem po silnici dlouhé bezmála 1200 km, a následně se přepravit plavbou trajektem, která trvá přibližně 5 až 8 hodin? Obě trasy mají své výhody i nevýhody, vše záleží nejen na dobré přípravě, ale i správném načasování cesty.

Sardinia fery

Doprava letadlem

Výhody


Nevýhody


Doprava autem / trajektem

Výhody


Nevýhody
Příprava na cestu trajektem

Cestování na Sardinii letadlem je poměrně jednoduchá, stačí si objednat letenku, dopravíte se na letiště a letíte. My jsme zvolili přepravu autem, s sebou jsme měli také motorový člun a chtěli jsme být mobilní po celém pobřeží a prozkoumat co nejvíce pláží.

Před cestou autem je nutné si dopředu objednat trajekt, který vás v určitém termínu a čase dopraví z některého z přístavů na pevnině, nejčastěji z Itálie, možné je v případě zájmu doplout z jiných zemí, například z Francie.Výběr přístavu a přepravce

ferry port Olbia

Pro vaši cestu si nejdříve zvolte nejvhodnější přístav dle Vaší dostupnosti autem. Lze předpokládat, že čím je kratší cesta na Sardinii z pevniny Itálie, tím bude plavba méně nákladná. Můžete si zvolit odplutí z nabídky několika přístavů například v Janově, Livorno, Piombino, Civitavecchia nebo Neapol. Plavba na Sardinii je možná buď do Olbia, někdy také do Golfo Aranci nebo Porto Torres. Vždy záleží na aktuální nabídce jednotlivých dopravců.


My jsme si naši přepravu trajektem zvolili přístav v Livorno (Itálie) a plavbu přes noc. Vhodný trajekt jsme si vyhledali se zadáním konkrétního přístavu odjezdu (z Livorno) a příjezdu (do Olbia), a to přes srovnávací a rezervační portál nabídek jednotlivých přepravců. Výhodou tohoto portálu je, že srovnává zároveň nabídky 3 různých společností (Corsica ferries/Sardinia ferries, Grimaldi lines a MOBY), a můžete si tak jednoduše porovnat aktuální nabídky ve zvoleném termínu nalodění. Ceny se liší při plavbě různými společnostmi, a také v různých časech konkrétního dne. Proto doporučujeme prvotní vyhledání termínu a přepravce na tomto portále.Výběr přepravce

Při výběru přepravce se neorientujeme vždy jen podle ceny, ale také podle referencí jak byli zákazníci spokojeni, a v jakém stavu a čistotě jsou prostory lodě jednotlivých přepravců. My jsme se ve dvou různých termínech plavili se společnostmi Grimaldi Lines a ve druhém termínu s MOBY Lines.


Grimaldi Lines vychází cenově mnohdy jako levnější přepravce, podobným dojmem na nás působila také čistota v prostředí lodi. Lidé, kteří nemají rezervace kabin ke spaní, mnohdy spí v oblasti na chodbách lodi, případně také na sedačkách v hlavní restauraci.


MOBY Lines má nabídku základních palubních lístků za vyšší cenu, ale podle naší osobní zkušenosti z druhé plavby společností MOBY Lines za to nabídnou lepší komfort a čistotu. Lodě MOBY Lines jsou pomalovány pohádkovými bytostmi, které budou obdivovat zejména děti.Rezervace plavby a nalodění

Možnost rezervace trajektu je buď přes portál některého z přepravců, anebo nejrychlejší je porovnání nabídek všech přepravních společností a rezervace přes rezervační portál zprostředkovatele.

My jsme při první plavbě rezervovali přes srovnávací a rezervační portál.

Při rezervaci si po vstupu na stránky rezervačního portálu jednoduše zvolíte místo přístavu odjezdu a příjezdu na Sardinii, termín a čas, počet cestujících, značku a typ auta, přívěs, střešní box, případně spolucestujícího domácího mazlíčka.

Následně si můžete zvolit další parametry ke zvýšení pohodlí při plavbě. V případě noční plavby byste měli myslet na to, kde budete na lodi spát. Za příplatek si můžete při rezervaci zvolit spaní v kabinách po dvou nebo čtyřech postelích, které jsou buď vnější s okny (outside) nebo vnitřní bez oken (uvnitř). Případně si můžete rezervovat sedadlo k sezení.

Systém vám pak automaticky vyhledá volná místa a následně můžete trajekt objednat a zaplatit.

Následně dostanete kód vašeho lístku (ticketu), který můžete mít také uložen ve vašem telefonu, to je dostačující, nemusíte si nic tisknout. Ten pak ukážete obsluze před trajektem při seřazování vozidel na parkovišti. Pak vám bude vytištěn palubní lístek, který se umístí za stěrač automobilu, a čekáte na pokyn k nalodění.


Na některých lodích je možné spát také na horní palubě, na které jsou k tomu určena sedadla nebo plážová dřevěná lehátka.


Při objednávání trajektu neplatí vždy, že čím dříve objednáte, tím lepší cenu získáte, cena bývá někdy výhodná i jen několik dní před plavbou. Pro jistotu ale s objednáním palubního lístku neotálejte, abyste se na Sardinii dostali včas, a to především v termínu hlavní sezóny od začátku července do konce srpna, kdy na Sardinii cestují na dovolenou také Italové, a trajekty bývají více plné.


Byli jste informováni o změně terminálu k nalodění?

Nebuďte překvapeni, pokud vám bude zaslána sms se změnou místa nalodění. Cestovali jsme z Livorno, a také nám byla zaslána sms se změnou místa k nalodění. Jeli jsme tedy na jiné místo, a tam nás obsluha přístavu nasměrovala ještě na jinou část terminálu pro odplutí lodě z Livorno směr Olbia.


Rezervovali jste si noční plavbu? Co si vzít s sebou…

Na noční plavbu se dobře připravte. Pokud nemáte objednanou kajutu nebo aspoň sedadlo, budete se muset někde umístit v rámci paluby na dřevěná lehátka nebo si sednout někde do prostoru, nebo v hlavní restauraci, která bývá přes noc otevřená. Určitě si z auta vezměte spacáky a teplé oblečení, a to i pokud cestujete v horkých letních dnech, jelikož noci bývají chladné a od moře fouká čerstvý vítr. V prostorách trajektu na horních palubách fouká chladnější vítr od moře, v teplém oblečení a spacáku (popřípadě na nafukovacím lehátku) se vám bude plavit příjemněji.Zkušenost při rezervaci trajektu

Většinou rezervace a platba proběhne v pořádku, a následně vám přijde potvrzení, palubní lístek s parametry plavby a místa, termínu a času nalodění.

Může se ale podobně jako nám při jedné z rezervaci palubních lístků stát, že se během platby rezervace nepodařila. Po zadání všech parametrů plavby, služeb a osobních údajů všech cestujících byly zadány údaje platební karty a následně potvrzena platba. Nicméně se na obrazovce objevila následující informace:


„The operator has received our booking request BUT did not send a confirmation back. Please contact call centre to confirm the booking. Your card HAS been debited.

Please do NOT click back in your browser, or attempt to visit the previous page. Your payment card may be debited again.


Tato informace znamená:

„Provozovatel obdržel náš požadavek o rezervaci, ALE neposlal zpět potvrzení. Prosím kontaktujte zákaznické centrum, abyste potvrdili rezervaci. Platba byla stržena z vaší karty.

Prosím Neklikejte ve vašem prohlížeči zpět, nebo nezkoušejte navštívit předchozí stránku znovu. Vaše platba by mohla být stržena znovu.


V případě komplikací s rezervací trajektu musíte vyhledat telefonní číslo zákaznického centra v kontaktech. Po telefonickém dotazu na zákaznickou linku nám následně bylo jako důvod sděleno, že je systém živý, a že se cena během rezervace navýšila o 33 EUR, a zda souhlasíme s navýšením platby. Pokud s navýšením nesouhlasíte, objednávku stornujte, a nechejte si emailem zaslat potvrzení o zrušení rezervace a vrácení platby. Následně si můžete zvolit jinou variantu z nabídky termínů plavby.


Pokud s navýšením ceny souhlasíte, rezervaci je možné dokončit.


Rezervace trajektu

Vaši rezervaci trajektu můžete provést do mnoha nádherných destinací, nabídka je velmi rozmanitá, a je jedno, jestli cestujete za poznáním nových nebo již vámi známých míst. Navštívit tak můžete oblíbené kouty nejen v Evropě, ale vašim snům se meze nekladou a plout tedy můžete téměř do celého světa.

Po objednání palubního lístku se tak dostanete téměř kamkoli. Stačí zadat název požadovaného místa nebo přístav odjezdu a příjezdu z nabídky, datum odjezdu a případně také zpáteční nebo další cesty do vybraného místa, a můžete vybírat z dostupné nabídky přepravních společností:

V oblasti EVROPY

se můžete plavit nejen v rámci jedné země, ale dle lodního spojení se můžete pohybovat i mezi jednotlivými státy třeba z nebo do Francie (Nice, Toulon, Marseille, Sète, Roscoff, Saint-Malo, Granville, Carteret, Dielette, Cherbourg, Caen, Le Havre, Dieppe, Calais, Dunkirk), Španělska (Barcelona, Santander, Denia, Bilbao, Algeciras, Ceuta, ALicante, Melilla, Almeria, Bueu, Cádiz, Cangas), Itálie (ŘÍM Civitavecchia, Janov, Savona), Norska (Oslo), Finska (Helsinky), Dánska (Gedser, Rodby) a ostrov Romo (Havneby), Švédska (Trelleborg, Malmo, Nynashamn), na Gotland (Visby), Německa (Rostock, Brunsbuttel, Kiel, Cuxhaven, Puttgarden, Travemunde), německý ostrov Sylt (List), Velké Británie, Anglie (Dover, Folkestone, Lymington, Poole, Plymouth, Liverpool, Birkenhead, Newhaven, Newcastle, Heysham, Hull, Yarmouth, Ryde, Cowes, Fishbourne (Isle of Wight), and Harwich), Irska (Dublin, Belfast, Cork, Rosslare), Nizozemí (Rotterdam, Hook Of Holland, Amsterdam Ijmuiden), Belgie (Zeebrugge), Estonska (Tallinn), Lotyšska (Liepaja), Litvy (Klaipeda), nebo na Sicílii (Trapani), na Normanské ostrovy Jersey, Guernsey (Saint Helier), ostrov Man (Douglas), ostrov Scilly (St. Mary's), za ne tak vzdálenými španělskými Baleárskými ostrovy Ibiza (Ibiza San Antonio), Mallorca (Alcudia, Palma), Menorca (Ciutadella, Mahon) a Formentera, Kanárské ostrovy z přístavu Cádiz Las Palmas, Lanzarote (Arrecife), Fuerteventura (Puerto del Rosario), La Palma (Santa Cruz de La Palma), Tenerife (Santa Cruz de Tenerife), nebo na další španělské ostrovy Cies, Algeciras, Ons, případně na jiný velmi oblíbený francouzský ostrov plný slunce, skvělého vína a chutného jídla Korsika (přístavní místa Bastia, Porto Vecchio, L'Île-Rousse, Propriano, Ajaccio).


V SEVERNÍ AMERICE

Plavební spojení trajektových tras v této oblasti můžete nalézt v místech Spojené Státy Americké (Miami, Long Beach, Avalon, Dana Point, San Pedro LA, Bar Harbor, Boston, Provincetown, Georges Island, Spectacle Island, Cape May, Lewes, Formia, Hyannis, Nanrucket, Oak Bluffs (Martha's Vineyard), Satem, Two Harbors)

Bahamy (Bimini, Freeport (Grand Bahama), Nassau (New Providence), Spanish Wells a Harbour (Ekeuthera)

Kanada (Britská Kolumbie) (Coal Harbour, Keats Landing), Kanada (ostrov Vancouver) (Victoria), Kanada (Nové Skotsko) (Yarmouth), Kanada (Vancouver, Horseshoe Bay)

Mexiko (La Paz, Mazatlan, Topolobampo)

Do AFRIKY

Maroka (Al Hoceima, Nador, Tangier Med), Tuniska (Tunis, Zarzis), Alžírska (Alžír, Oran, Ghazaouet, Skikda)

..a mnoho dalších linek, které vás spojí se světem a novým dobrodružstvím nejen na palubě lodi.

Jak vypadá kajuta na trajektu

ferry cabin

Každá loď přepravující cestující v noci má k dispozici také kabiny k přenocování. Bývají často podobné, nečekejte velký luxus, tedy pokud se zrovna nejedná o prémiové apartmá zaoceánské výletní lodi. V nejčastěji užívaných trajektech jsou kabiny přiměřeně velké tak, aby se zde vešly až čtyři postele (bývají vždy 2 a 2 nad sebou). Součástí je také skříňka k uložení věcí, vlastní malá koupelna s toaletou a umyvadlem, většinou i se sprchou, pokud je také součástí nabídky. Vnitřní prostor koupelny je plastový kompozit, aby se nic během plavby nerozbilo. Prostor kajuty je velmi dostačující k odpočinku a načerpání dostatku energie do nového dne. Po noční plavbě budete čerství a připraveni si užít celý den u moře nebo jiné aktivitě, která vás bude bavit.

UPOZORNĚNÍ: Po zakotvení v cílovém přístavu si před opuštěním kabiny pečlivě zkontrolujte vaše zavazadla, že s sebou odnášíte zejména své mobilní smartphony, notebooky, tablety, peněženky s osobními doklady, šperky a další osobní předměty. Raději ještě jednou před opuštěním prohlédněte celý vnitřní prostor kajuty. Jakmile cestující opustí loď, začne rozsáhlý úklid. Vaše zapomenuté předměty v kajutě nebo na jiných místech lodi je bude jen velmi složité dostat zpět. Neexistuje místo jako ztráty a nálezy, a to ani na daném trajektu, ani v kanceláři přepravce. Následně se nalodí noví cestující a loď během několika hodin odplouvá na jiné určené místo. A na loď se po opuštění přístavu není možné ani nijak dovolat. Je velmi pravděpodobné, že vaše zapomenuté věci na palubě lodi už nikdy neuvidíte.

UPOZORNĚNÍ: Před vyplutím lodi si pečlivě zkontrolujte mobilní telefon a vypněte si mobilní data. Během plavby na moři totiž není dostupný pozemní mobilní signál běžných operátorů, a jak volání, sms i data jsou poskytovány z paluby lodi a dosahují mnohonásobku běžných nákladů vaší smlouvy poskytovaných služeb v rámci Evropské Unie. Obecně si před dovolenou nastavte limit částky pro vyúčtování telefonu, abyste nebyli po návratu z dovolené nepříjemně překvapení vysokým účtem za váš mobilní telefon. Přibližné částky účtované v rámci paluby po vyplutí na moře upřesňujeme níže.

Náklady telefonu na palubě trajektu

Odchozí hovor může dosáhnout částky nad 60 Kč/minutu

Příchozí hovor nad 35 Kč/minutu

SMS nad 14 Kč Mobilní data na palubě lodi nad 302 Kč za 1MB dat !

Částky vždy záleží také na podmínkách tarifu vaší smlouvy s operátorem. U některých tarifů můžou být částky i mnohem vyšší.


PŘEJEME VÁM ŠŤASTNOU CESTU A PŘÍJEMNÉ ZÁŽITKY AŤ CESTUJETE KAMKOLIV!


Texty písní a překlady, které se nacházejí na serveru RadioOnline.cz, jsou chráněny autorskými právy jejich vlastníků a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nahlásit protiprávní obsah