Jak se zúčastnit loterie o zelenou kartu do USA, a získat kartu "Permanent Resident" ve Spojených státech amerických

V době volného pohybu osob České republiky a obyvatel Evropské unie po evropských státech a dalších světových zemích se nabízí také myšlenka cestování a usazení se v zámoří. Amerika je nádherný světadíl s rozmanitou kulturou, přírodou, i stylem života. Jednou z vysněných míst pro mnoho občanů jsou Spojené státy americké.

Tato země je nejen zajímavou destinací pro cestování, ale nabízí pro několik tisíc šťastlivců také trvalé usazení, tedy s možností legálního bydlení a práce.

Loterie o zelenou kartu USA - permanent resident

LOSOVÁNÍ O AMERICKÁ VÍZA (DIVERSITY VISA LOTTERY PROGRAM)

Spojené státy americké nabízí zájemcům téměř z celého světa (z povolených zemí světa) v tzv. DIVERSITY VISA LOTTERY PROGRAM trvalý pobyt a práci v USA, a to v rámci loterie o tzv. zelenou kartu (nyní je termín „zelená karta“ pro úspěšné žadatele s možností trvalého pobytu na území Spojených států nahrazen statutem „Permanent resident“). Během této roční loterie, označované zkratkou např. DV-2021 (uvedený rok je podle roku vyřízení konečné procedury vstupu do Spojených států), se vylosuje celkem 50.000 žadatelů, kteří úspěšně podali žádost, jež úspěšně vstoupila do tohoto loterijního losování.


JAKÉ JSOU TYPY VÍZA DO USA?

Jak se dostat do Spojených států amerických za poznáním, za studiem, nebo za prací? V dnešní době existuje několik různých způsobů získání amerického víza.

Víza jsou obecně rozděleny do kategorií

Nepřistěhovalecká víza

Přistěhovalecká víza


Bližší informace můžete nalézt na stránkách Americké ambasády v Praze nebo také na centrálním portále Spojených států amerických.


Zvolíte si určitý typ víza, o který máte zájem se ucházet, s ohledem na vlastní záměr návštěvy, studia nebo cestování po Spojených státech amerických.


Pro výletníky z České republiky, kteří do Spojených států amerických cestují za příbuznými nebo za poznáním americké přírody, je k dispozici zjednodušená forma ověření osoby bez nutnosti víza, formou cestování bez víza registrací ESTA.LOTERIE O ZELENOU KARTU

Pro zájemce o trvalý pobyt je jednou z možností účast ve vízové loterii, a pro šťastné výherce i získání přistěhovaleckého víza (zelené karty, resp. statusu Permanent resident). Detailní podmínky pro přihlášení do loterie

Výběr žádostí v rámci loterie probíhá náhodným losováním v rámci celkového počtu víz, které jsou v daném roce k dispozici pro konkrétní stát.

Existují také různé agentury, které nabízí pomoc při vyplnění žádosti do loterie, nicméně využití jejich služeb nedoporučujeme. Často si účtují vysoké poplatky za vyřízení, a některé můžou být podvodné.


ZÁKLADNÍ PODMÍNKY PRO ÚČAST VE VÍZOVÉ LOTERII PRO HLAVNÍHO ŽADATELE

Podat žádost do vízové loterie mohou:

1. všichni občané narozeni v zemích, které jsou do účasti v loterii zařazeny. Občané České republiky se můžou v loterii ucházet o víza


2. občané splňující požadavek na vzdělání / pracovní zkušenosti:

nebo


CENOVÉ NÁKLADY NA ÚČAST V LOTERII O ZELENOU KARTU (TRVALÝ POBYT A PRÁCE V USA)

Před podáním samotné žádosti do vízové loterie je potřeba si shrnout přibližné náklady na účast v této loterii, a rozmyslet si, zda chcete tento proces podstoupit. Prvotní náklady pro podání žádosti jsou nulové, nicméně při vylosování je potřeba počítat s dalšími náklady ve formě různých poplatků za provedené úkony.


POZNÁMKA: Tyto výše uvedené poplatky jsou platné pro rok 2019, a můžou v příštích letech změnit. Je potřeba poplatky násobit vždy počtem členů rodiny, kteří se chtějí přestěhovat do Spojených států společně s hlavním žadatelem – výhercem.


A. PODÁNÍ ŽÁDOSTI PRO VSTUP DO LOTERIE O ZELENOU KARTU - POSTUP


Existuje několik možností jak se zúčastnit loterie o zelenou kartu umožňující trvalý legální život a současně legálně pracovat ve Spojených státech amerických. Využijete služeb některé z agentur, která se tímto zabývá, anebo si podáte žádost sami. Pokud umíte trochu anglicky, zvládnete to jistě sami. Kromě námi popsaného postupu se můžete bližší informace dozvědět také na oficiálních stránkách vízové loterie pro podání žádosti do loterie.


1. Podání žádosti do vízové loterie o trvalý pobyt v USA (E-DV Entry Form nebo DS-5501) je dostupné pouze v povoleném období pro podání žádosti

Podat novou žádost do loterie pro další loterijní období je možné vždy v přesném časovém úseku, v termínu od října do listopadu daného roku. V případě, že na odkaze není vidět tlačítko „Entry Form“ pro podání žádosti, uvidíte na stránkách otevřená období pro minulá podání a tlačítko "Check Status", které je dostupné pro uchazeče, kteří již žádost vyplnili a odeslali, a můžou si pak ověřit aktuální stav své žádosti.


PERIODA PRO PODÁNÍ ŽÁDOSTI DO LOTERIE O ZELENOU KARTU byla v minulosti například dostupná v termínech:

DV-2019 zahájena v poledne ve středu 18. října 2017 SEČ a období pro podání bylo ukončeno v poledne ve středu 22. listopadu 2017 SEČ

DV-2020 zahájena v poledne ve středu 3. října 2018 SEČ a období pro podání bylo ukončeno v poledne v úterý 6. listopadu 2018 SEČ

DV-2021 zahájena v poledne ve středu 2. října 2019 SEČ a období pro podání bylo ukončeno v poledne v úterý 5. listopadu 2019 SEČ

DV-2022 zahájena v poledne ve středu 7. října 2020 SEČ a období pro podání bylo ukončeno v poledne v úterý 10. listopadu 2020 SEČ

DV-2023 zahájena v poledne ve středu 6. října 2021 SEČ a období pro podání bylo ukončeno v poledne v úterý 9. listopadu 2021 SEČ

DV-2024 předpokládané zahájení ve středu v poledne 5. října 2022 SEČ a ukončení podání proběhne zřejmě v poledne, v úterý 8. listopadu 2022 SEČ


Každý rok je tento časový úsek jiný a je potřeba ten aktuální vždy ověřit na oficiálních stránce Diversity Visa Lottery


Pozor, po podání žádosti je nutné si uložit tzv. „Case number“ a „Confirmation number“, tedy kód potvrzení, který se zobrazí při ukončení podání žádosti. Bez těchto kódů nebudete moci následně ověřit, zda jste byli v loterii vylosování nebo ne. Tyto kódy jsou jedinečné, a jsou platné pouze pro Vaši žádost o zařazení do loterie!


2. Přečtěte si Instrukce pro podání žádosti Diversity Visa


3. Přečtěte si Informace k požadované fotografii


4. VLOŽENÍ OFICIÁLNÍ ŽÁDOSTI DO LOTERIE O ZELENOU KARTU v části „Entry Form“ kliknutím na zelené tlačítko „Begin Entry“. Tlačítko pro podání nové žádosti "Entry form" je dostupné pouze v období otevřeném pro přijímání nových žádostí, jinak je na této stránce dostupné pouze tlačítko "Check Status" pro ověření stavu již podaných žádostí v minulém období DV (viz bod A.1.)


5. Postupně projděte elektronickým formulářem žádosti a vepište všechny požadované informace přesně a správně. Jakákoliv chybná informace může vést k vyřazení z vízové loterie, a po případném vylosování můžete být z důvodu uvedené nepřesnosti nebo lži o Vás nebo Vaši rodině, vyřazeni.


6. Po kompletním vyplnění žádosti odešlete formulář elektronicky kliknutím na tlačítko


7. Po ukončení vyplnění a odeslání žádosti se Vám zobrazí stránka potvrzení o správném odeslání žádosti s textem

DV-20XX Submission Confirmation: Entry Received

Success!


Na této stránce se Vám dole zobrazí potvrzení o přijetí Vaší žádosti v loterijním programu pro daný fiskální rok, a také důležité „Confirmation number“ (kód potvrzení). Tento kód si někde zapište, uložte, nebo nejlépe si tuto stránku vytiskněte.B. PROVĚŘENÍ STATUSU, ZDA JSTE BYLI VYBRÁNI (DV ENTRANT STATUS CHECK)


Pokud jste podali žádost o zařazení do loterie o trvalé vízum do Spojených států amerických, musíte si následně sami prověřit Váš status, zda jste byli v loterii pro daný rok Diversity Visa Programu vybráni. Nikdo Vás o tom jiným způsobem informovat nebude.


OVĚŘENÍ VAŠI ŽÁDOSTI O VYLOSOVÁNÍ (DV Entrant Status Check) je možné většinou začít již od 5. května (případně později), avšak vždy nejpozději do 30. září následujícího roku po podání žádosti, na stránkách E-DV. Následně klikněte na tlačítko níže „Check Status“, a následně na „Continue“


Tento odkaz slouží pro:


Do formuláře vepište údaje:


Detailní informace o prověření žádosti v loterijním programu a termínu ověření vylosování je možné shlédnout na oficiálních stránkách


S ověřením žádosti, zda jste byli vybrání, zbytečně neotálejte, počet víz je omezený, je možné, že na vás nebo pro vaši rodinu vízum nakonec nemusí vyjít, i když jste byli v loterii vylosováni. Je to dáno tím, že každý výherce (tzv. hlavní uchazeč) má možnost přihlásit do procesu přistěhování do USA také nejbližší členy své rodiny, a pokud bude daný počet víz pro určitý stát rozdán, další víza již v rámci příslušného fiskálního roku k dispozici nebudou.


Termíny pro ověření statusu v minulém období:

Termín pro ověření statusu Diversity Visa 2020 program byl zahájen od 7. května 2019 v poledne (EDT) do 30. září 2020.

Termín pro ověření statusu Diversity Visa 2021 program byl zahájen od 5. května 2020 v poledne (EDT) do 30. září 2021.

Termín pro ověření statusu Diversity Visa 2022 program byl zahájen od 8. května 2021 v poledne (EDT) do 30. září 2022.

Po tomto termínu je DV-loterie v daném roce ukončena a přistěhovalecká víza jsou rozdána.


C. BYLI JSTE VYLOSOVÁNI? PŘEČTĚTE SI DALŠÍ INSTRUKCE


Prověřili jste si na stránce Diversity visa lottery, zda byla Vaše žádost vylosována, a zobrazil se Vám na této stránce po vložení přihlašovacích údajů uvedených v předchozí kapitole dopis, ve kterém je uvedeno „Dear …. , You have been randomly selected for further processing in the Diversity Imigrant Visa Program…“, pak jste byli vylosováni, a můžete se začít radovat. Je možné, že pokud zvládnete všechny další procedury a projdete procesem vyplnění další žádosti s detailními informacemi o Vás a Vaší rodině, studiu, zaměstnání, a doložíte všechny požadované dokumenty, budete nakonec moci legálně vstoupit na území Spojených států amerických.


D. VYPLNĚNÍ PODROBNÉ ŽÁDOSTI PRO VYLOSOVANÉ VÝHERCE


Pokud jste měli štěstí a byli jste vylosováni, pak je nutné vyplnit formulář DS-260

NONIMIGRANT (nepřistěhovalecká)

DS-160, Online Nonimmigrant Visa Application

DS-1648, Online A, G, or NATO Application

Check My Visa Application Status (prověření stavu žádosti o vízum do USA)


IMIGRANT (přistěhovalecká)

DS-261, Online Choice of Address and Agent

Fee Payment (informace o poplatcích za udělení víza)

DS-260, Online Immigrant Visa and Alien Registration Application

Check My Visa Application Status (prověření stavu žádosti o vízum do USA)E. PŘIPRAVTE SI PODPŮRNÉ DOKUMENTY A POTVRZENÍ, A ODEŠLETE JE DO KCC (Kentucky Consular Center)


Po odeslání žádosti DS-260 se posílají podpůrné doklady (kopie Vašich dokumentů) do Kentucky Consular Center (KCC) pro kontrolu před stanovením termínu pohovoru na americké ambasádě v Praze.

Odeslání podporujících dokumentů do KCC na email uvedený dole na stránce v tomto odkaze.

Připravte Vaše dokumenty k odeslání, naskenujte je, a uložte jako obrázky např. do JPG, JPEG, PNG.

Potřebné podpůrné dokumenty k odeslání emailem do KCC:

Odeslání dokumentů emailem:  

Principal Applicant's full name:(celé jméno hlavního žadatele

complete case number: (kompletní kód případu) 

date of birth (MMDDYYYY):  (datum narození ve formátu MMDDYYYY)

Celková velikost příloh nesmí být vyšší než 30MB. Pokud je vyšší, je nutné poslat více emailů, jinak zřejmě nebudou doručeny.

Vyčkejte na potvrzení od Kentucky Consular Center, že jsou dokumenty potřebné pro další proces kompletní


F. VYČKEJTE NA POTVRZENÍ TERMÍNU POHOVORU NA AMERICKÉ AMBASÁDĚ


Po odeslání dokumentů vyčkejte na email s potvrzením o kompletnosti Vašich dokumentů zaslaných do Kentucky Consular Center. Toto zpětné potvrzení může trvat i 3 měsíce od odeslání dokumentů do KCC.

Jakmile obdržíte potvrzení, přihlaste do stránky k ověření termínu pohovoru (interview) na ambasádě v Praze.


G. PŘÍPRAVA NA POHOVOR


Pečlivě si přečtěte instrukce k přípravě na pohovor

1. Termín pohovoru – prověřte si na stránce loterie zadáním potvrzovacího kódu získaného po odeslání formuláře DS-260, a dalších potřebných údajů (PŘÍJMENÍ, ROK NAROZENÍ)

2. Medicínská prohlídka

Každý člen rodiny, který se uchází v rámci udělení víza hlavního žadatele, musí před pohovorem na americké ambasádě v Praze absolvovat také zdravotní prohlídku.

Prohlídka probíhá pouze u autorizovaného lékaře, který je uveden v seznamu autorizovaných lékařů. Pro každou ambasádu v různých zemích je určený jiný lékař nebo medicínské zařízení. Uchazeči z České republiky podstoupí prohlídku v autorizovaném lékařském zařízení pro americkou ambasádu v Praze

Health Centre Vodičkova 28, Praha 1
Telefone: 224220040 nebo 224220037

Nutné je se objednat dopředu včas!

Žádný jiný lékař není oprávněn vám vystavit podklady pro nadcházející pohovor!

Upozornění: Uvedená adresa je platná v roce 2021, pro jistotu si zkontrolujte, zda nebyla tato adresa změněna, nebo doplněna jiná akceptovaná místa pro lékařskou prohlídku.

Co si přinést na prohlídku pro dospělého uchazeče?

Postup lékařské prohlídky

- po příchodu předáte na recepci dokumenty a 2 ks fotografií 3x4 cm. Následuje rentgen hrudi, odběr krve, moči a další úkony.)

- budete informováni o přibližném termínu vyhotovení lékařské zprávy, kterou obdržíte v zalepené obálce, a také na CD. Tato kopie na disku se vám může hodit do budoucna po příletu do USA.


H. POHOVOR NA AMBASÁDĚ


Na pohovor si přinesete požadované originální dokumenty, které jste jako kopie zaslali na KCC (Kentucky Consular Center), a další dokumenty, viz níže

Dokumenty a poplatky k pohovoru na ambasádě


DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: Na pohovor je potřeba mít vždy originální dokumenty! Připravte si pro jistotu také kopie předložených dokumentů. Pokud pohovor probíhá na Americké ambasádě v Praze, a dle naší zkušenosti nebylo nutné překládat do angličtiny rodný list, doklady o dosaženém vzdělání, potvrzení o zaměstnání, oddací list, doklad o rozvodu, výpis z evidence rejstříku trestů, ani potvrzení o absolvování vojenské služby.

Pohovor proběhl přátelskou formou, konzulární pracovník se Vás může zeptat na některé doplňující informace.

Následně po pohovoru budete informováni o přibližném termínu vyrozumění o udělení nebo neudělení přistěhovaleckého víza.

Jakmile dostanete zprávu z ambasády, je možné si vyzvednout pas, a pokud bude vízum uděleno, obdržíte také zapečetěnou obálku, kterou předáte imigračnímu úřadu při vstupu na území spojených států.I. PRVNÍ CESTA DO SPOJENÝCH STÁTŮ – dokumenty, poplatky
J. PO PŘÍLETUVycestovat do Spojených států amerických za příbuznými nebo jako turisté můžou občané České republiky také zjednodušenou formou ověření osoby bez nutnosti víza, prostřednictvím registrace ESTA.


Přejeme hodně štěstí a šťastnou cestu, ať cestujete kamkoliv.

Texty písní a překlady, které se nacházejí na serveru RadioOnline.cz, jsou chráněny autorskými právy jejich vlastníků a slouží výhradně ke vzdělávacím účelům. Nahlásit protiprávní obsah